In: Chemistry
A buffer is prepared by adding 15.0 g of ammonium chloride (NH4Cl) to 5.00L of 0.200 M ammonia (kb=1.8x10^-5). 1. What is the pH of the buffer solution? (assume the addition of ammonia does not change the volume) 2. What is the pH of the buffer after 90.0 mL of 2.00M HCl are added to the original buffer?
Mass of NH4Cl = 15.0 g
Molar mass of NH4Cl = 14.0067+ (4
1.0079 ) + 35.45 = 53.49 g / mol
No. of moles of NH4Cl = 15.0 g / ( 53.49 g / mol ) = 0.2804 mol
No. of moles of NH3 = [ NH3 ]
Volume of solution in L
No. of moles of NH3 = 0.200 mol / L
5.00 L = 1.00 mol
We have Henderson's equation for basic buffer , pOH = pKb + log [ salt ]/ [ Base]
pOH = - log K b + log [ NH4Cl ] / [ NH3 ]
pOH = - log 1.8
10 -05 + log ( 0.2804 / 1.00 )
pOH = 4.74 + log ( 0.2804 / 1.00 )
pOH = 4.74 - 0.552
pOH = 4.188
We have relation, pH + pOH = 14
pH = 14 - pOH
pH = 14 - 4.188
pH = 9.812
ANSWER : pH of buffer solution = 9.81
2)
No. of moles of HCl = [ HCl ]
Volume of solution in L
No. of moles of HCl =2.00 mol / L
0.090 L = 0.18 mol
Consider reaction of HCl with buffer solution.
NH3 + HCl
NH4Cl
Let's use ICE table.
Concentration ( Moles ) | NH3 + HCl ![]() |
||
I | 1.00 | 0.18 | 0.2804 |
C | -0.18 | -0.18 | +0.18 |
E | 0.82 | 0.00 | 0.4604 |
Volume of buffer solution after addition of HCl is 5.00 L + 0.090 L = 5.09 L
We have Henderson's equation for basic buffer , pOH = pKb + log [ salt ]/ [ Base]
pOH = - log K b + log [ NH4Cl ] / [ NH3 ]
pOH = - log 1.8
10 -05 + log ( 0.4604 mol / 5.09 L / 0.82 mol / 5.09 L
)
pOH = 4.74 + log ( 0.4604 / 0.82 )
pOH = 4.74 - 0.251
pOH = 4.489
We have relation, pH + pOH = 14
pH = 14 - pOH
pH = 14 - 4.489
pH = 9.511
ANSWER : pH of buffer solution after addiiton of HCl = 9.51