Question

In: Operations Management

Consider the following LP formulation of the modified Dog Food example you learned in class (by...

Consider the following LP formulation of the modified Dog Food example you learned in class (by adding gruel 5). The objective coefficients represent unit costs ($ per 16 oz) for the gruels. The RHS’s represent the nutrition requirements (measured in oz). MIN 4 G1 + 6 G2 + 3 G3 + 2 G4 + 5 G5 SUBJECT TO 2) 3 G1 + 5 G2 + 2 G3 + 3 G4 + 4 G5 >= 3 (Protein Req.) 3) 7 G1 + 4 G2 + 2 G3 + 8 G4 + 2 G5 >= 5 (Carbohydrate Req.) 4) 5 G1 + 6 G2 + 6 G3 + 2 G4 + 4 G5 >= 4 (Fat Req.) 5) G1 + G2 + G3 + G4 + G5 = 1 (Total %) END Below is the LINDO output of the problem. OBJECTIVE FUNCTION VALUE 1) 3.000000 VARIABLE VALUE REDUCED COST G1 0.000000 0.500000 G2 0.166667 0.000000 G3 0.333333 0.000000 G4 0.500000 0.000000 G5 0.000000 1.000000 ROW SLACK OR SURPLUS DUAL PRICES 2) 0.000000 -1.000000 3) 0.333333 0.000000 4) 0.000000 -0.500000 5) 0.000000 2.000000 RANGES IN WHICH THE BASIS IS UNCHANGED: OBJ COEFFICIENT RANGES VARIABLE CURRENT ALLOWABLE ALLOWABLE COEF INCREASE DECREASE G1 4.000000 INFINITY 0.500000 G2 6.000000 2.000000 3.000000 G3 3.000000 1.000000 3.000000 G4 2.000000 2.000000 INFINITY G5 5.000000 INFINITY 1.000000 RIGHTHAND SIDE RANGES ROW CURRENT ALLOWABLE ALLOWABLE RHS INCREASE DECREASE 2 3.000000 1.000000 0.500000 3 5.000000 0.333333 INFINITY 4 4.000000 0.250000 2.000000 5 1.000000 0.142857 0.038462 Consider yourself as the dog food producer. Answer the following questions based on the LP output:

1. (1pts) What is the minimum cost to make such dog food?

2. (3pts) The dog food buyer is willing to pay $0.5 more if you increase the fat by 1 oz in the 16 oz can of dog food and keep other nutrients unchanged. Do you want to take the offer? Explain.

3. (2pts) Among all gruels, which is least attractive to you? Explain.

4. (3pts) If the gruel 1 seller wants to offer you 10% discount on gruel 1, will you be interested in buying the gruel 1? If not, what would be the attractive price for gruel 1? Explain.

5. (4pts) If the unit price (cost) of gruel 2, gruel 3, and gruel 5 increase by $0.5, respectively, and that of gruel 4 decreases by $0.5, do you want to change the current dog food mix? Will the minimum cost for the dog food change? If so, by how much? Show your calculations.

6. (3pts) Would you be interested in buying gruel 6 that sells for $4 per 16 oz, which contains 3 oz of protein, 6 oz of carbohydrate, and 7 oz of fat? Show your calculations.

7. (4pts) If the dog food buyer requests to increase the protein level by 0.6 oz in exchange for reducing the fat level by 0.7 oz, would you take this offer? Explain and show your calculation.

Solutions

Expert Solution

1.

Minimum cost = Objective function value at the optimality condition = $3

2.

The dual price is -$0.5. Increasing the fat more than the allowable increase which is 0.25 oz will cause more cost increase than the dual price. So, the $0.5 additional profit will not be sufficient. So, the offer may not be considered.

3.

Protein is the most cost-affecting binding resource. If we compute the unit profit per unit protein usage for all the gruels, we will find that the highest is for G3 (1.5). So, G3 will be the most profitable.

4.

The reduced cost is 0.500, so the reduction should at least be $0.50. Here, the reduction proposed in only 10$ of $4 which is $0.40. So, this is not an offer worth considering.

5.

The total % change is less than 100%. So, the optimal solution i.e. the current mix remains unchanged.

The total minimum cost also changes according to the increase and decrease of these coefficients.

So, the new minimum cost = 4*0 + (6+0.5)*0.16667 + (3+0.5)*0.3333 + (2 - 0.5)*0.50 + (5 + 0.5)*0.000 = 3.00

6.

3 * Dual price of protein + 6 * Dual price of carbs + 7 * Dual price of fat = 3*(-1) + 6*(0) + 7*(-1) = -$10

The cost per unit is $4. Since the reduction is cost per resource saved will be more than the cost of purchase (i.e. 10 > 4), gruel-6 is worth buying.

7.

Since the total % change is less than 100%, the dual prices of these two constraints will remain intact i.e. will be -1.0 and -0.50 respectively.

The profit will further reduce by 0.6*(-1) + (-0.7)*(-0.5) = -0.25, which is negative reduction i.e. increase So, no, this is an offer not worth considering.


Related Solutions

LP Output Question Consider the following LP formulation of the Dog Food example. The objective coefficients...
LP Output Question Consider the following LP formulation of the Dog Food example. The objective coefficients represent unit costs ($ per 16 oz) for the gruels. The RHS’s represent the nutrition requirements (measured in oz).   MIN     4 G1 + 6 G2 + 3 G3 + 2 G4 + 5 G5   SUBJECT TO   2)   3 G1 + 5 G2 + 2 G3 + 3 G4 + 4 G5 >=   3   (Protein Req.)   3)   7 G1 + 4 G2 + 2 G3 + 8 G4 + 2...
3) (15 pts) Consider the following LP formulation: max z = x1 + 2x2 s.t. −...
3) (15 pts) Consider the following LP formulation: max z = x1 + 2x2 s.t. − x1 + x2 ≤ 2 x2 ≤ 3 kx1 + x2 ≤ 2k + 3 x1, x2 ≥ 0 The value of the parameter k ≥ 0 has not been determined yet. The solution currently being used is x1 = 2, x2 = 3. Use graphical analysis to determine the values of k such that this solution is actually optimal.
Consider a modified example from class. There are 3 Cournot competitors in the market with P(Q)...
Consider a modified example from class. There are 3 Cournot competitors in the market with P(Q) = 20 − Q. Marginal costs are MC1(q1) = 10 − q1, MC2(q2) = 9 and MC3(q3) = 6. Firms 1 and 2 decide to merge. Does firm 3 win or lose from this merger?
The goals of this class are to insure that you have learned the following Student Learning...
The goals of this class are to insure that you have learned the following Student Learning Outcomes (SLOs). Please explain what you did in this class that would demonstrate what you have learned. Use complete sentences, checked for grammar and spelling. About a half page of double-spaced (12 pt) narrative per item is sufficient. Start each section with the number and SLO listed as follows: Use current technology such as the internet to research information, integrate data, and compose specialized...
How can the classes be modified to satisfy the comments & example tester: public class InvalidIntegerException...
How can the classes be modified to satisfy the comments & example tester: public class InvalidIntegerException extends Exception{ // Write a class for an InvalidIntegerException here //Constructor that takes no arguments public InvalidIntegerException (){ super(); } //Constructor that takes a string message public InvalidIntegerException (String message){ super(message); } } import java.io.InputStream; import java.io.IOException; public class Parser { private InputStream in; public static final int CHAR_ZERO = (int) '0'; public Parser (InputStream in) { this.in = in; } // Complete the...
Pet Food Your company manufactures two products, bird food and dog food. You have two departments:...
Pet Food Your company manufactures two products, bird food and dog food. You have two departments: blending and packaging. The requirements in each department for manufacturing a ton of either product are shown in hours in the following table: Hours per Tons of Product Blending          Packaging Bird food         0.25                      0.10 Dog food          0.15                      0.30 Each department has 8 hours available per day. Bird food is made from the three ingredients: seeds, ground stones, and cereal. Dog food...
Briefly discuss the following concepts that you have learned in class: a) The Nature of Mathematical...
Briefly discuss the following concepts that you have learned in class: a) The Nature of Mathematical Economics b) Economics Model c) Equilibrium Analysis in Economics d, Linear Models and Matrix Algebra
reflection essay on what you've learned in this class. Describe for example what was the most...
reflection essay on what you've learned in this class. Describe for example what was the most relevant chapter for your career goals or the chapters you've enjoyed the most and why they resonate with your career goals. ( chpater leadership,  Motivating for Performance, teamwork, communications)
Insurance. As we learned this term, healthcare insurance is one example of an entire class of...
Insurance. As we learned this term, healthcare insurance is one example of an entire class of insurance products that is provided by the government. The government tends to underwrite insurance programs when they are at a high risk of failure, for whatever the reason. Carefully explain four reasons why the government underwrites healthcare insurance in the U.S. In your answer, use as many examples from the US healthcare industry as you can.
Which of the following is an example of a core-training exercise? Group of answer choices Modified...
Which of the following is an example of a core-training exercise? Group of answer choices Modified dip Pushup Abdominal crunch Step-up Leg curl
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT