In: Chemistry
What is the cell potential for the reaction
Mg(s)+Fe2+(aq)→Mg2+(aq)+Fe(s)
at 43 ∘C when [Fe2+]= 3.10 M and [Mg2+]= 0.110 M .
E=____V
We are going to use the nerst equation
E= E0 - RT/nF lnQ
where E is the cell potential, E0 is the standard potential cell, R ideal gas constant, T temperature, n electrons transfered, F faraday`s constant, Q is the reaction cocient
First we have to calculate E0
E0 = E0redcat - E0red anode so the value of the standard potential of each reaction we found it in any table of standard potential, one of the species reduces that is the Fe because it gain electrons and the Mg oxidice because it loses electrons.
Where the reduction occurs is the cathode and where the oxidation occurs is the anode.
Because in the tables of standard potential we only have reduction potentials we change the sign of the Mg reaction to indicate that the reaction occuring is the oxidation and in the Fe we leave it the same to indicate that the reduction is taking place.
For Mg+2 + 2e ----------Mg0 E= -2,38V and for Fe+2 + 2e------Fe0 E= -0,44V
E0= (-0,44) - (+2,38V) = -2,82V
E= -2,82V - (0,082latm/Kmol * 316K)/2*96500C ln[Mg+2]/[Fe+2]
E= -2,82V - (25,912/193000)ln (0,110/3,10)
E= -2,82V - (1,34*10^-4) ln 0,035
E= -2,82V - (1,34*10^-4) -3,34
E= -2,82V
So the concentration doesn´t affect the potential of this reaction.