Question

In: Civil Engineering

A rectangular channel 2.0 m wide has a discharge of 0.350 cms. Find the height of...

A rectangular channel 2.0 m wide has a discharge of 0.350 cms. Find the height of a rectangular weir spanning the full width of the channel that can be used to pass this discharge while maintaining an upstream depth of 0.850 m. if a contracted rectangular weir of length 1.5 m and height 0.6 m is used what would be the depth of flow upstream of the weir?

Solutions

Expert Solution


Related Solutions

A sluice gate in a 3.0 m wide rectangular, horizontal, channel release a discharge of 18.0...
A sluice gate in a 3.0 m wide rectangular, horizontal, channel release a discharge of 18.0 cms. The gate opening is 0.67 m and the coefficient of contraction can be assumed to be 0.6. Examine the type of hydraulic jump formed when the tailwater is (1) 3.60 m (2) 5.00 m and (3) 4.09m.
A rectangular channel 10m wide carries a discharge of 40m3 /s. If at a section in...
A rectangular channel 10m wide carries a discharge of 40m3 /s. If at a section in this channel the depth is 1.5m, how far (upstream or downstream) from this section will the depth be 2.0m.Take So=0.00009and manning’s constant n=0.017.
The discharge through a rectangular channel 4.4 m wide is 16 m3/s. The Manning’s coefficient n...
The discharge through a rectangular channel 4.4 m wide is 16 m3/s. The Manning’s coefficient n is 0.03. Determine the normal depth when the slope is 0.008. Check whether the flow is sub or supercritical. If the normal depth is to be kept at 2 m, determine the slope.
A rectangular channel 2 m wide has a bottom slope of 0.01 and a roughness coefficient...
A rectangular channel 2 m wide has a bottom slope of 0.01 and a roughness coefficient of 0.017. A sluice gate 2 m wide is located in the channel. The sluice gate has a contraction coefficient of 0.61 and a discharge coefficient of 0.58. The depth of water just upstream from the gate is 2 m. The depth of water just downstream from the gate is 0.5 m. Determine how far upstream from the gate the depth of water will...
A flow of 2.0 m3 /s is carried in a rectangular channel of 1.8 m width...
A flow of 2.0 m3 /s is carried in a rectangular channel of 1.8 m width at a depth of 1.0 m (section 1). There is an upward step of 0.18 m together with a contraction where b reduces to 1.4 m (section 2). a) Draw the side view and top view of the channel described above. b) Calculate the specific energy at section 1 and plot the specific energy curve. Show y1, E1, V1 2 /2g on the curve....
A rectangular channel of bottom width B = 7 m carries an average discharge of Q...
A rectangular channel of bottom width B = 7 m carries an average discharge of Q = 8 m3/s. There are two successive long reaches. The first reach has s01=0.015 and n1=0.010; and the second reach has s02=0.0017 and n2=0.021. Classify the slopes.
A rectangular channel with a base width of 3 m carries a discharge of 6 m3/s...
A rectangular channel with a base width of 3 m carries a discharge of 6 m3/s at a depth of 1.1 m. At downstream, there is a gradual rising of a channel bed of 0.1 m. a) Plot the specific energy curve from y = 0.4 m to 1.3 m in a step 0.1 m and from the curve, determine the depth of flow at the downstream section. Label the graph and show your working answers clearly on the graph....
An asphalt rectangular channel is 7m wide and has a slope of 1° . The water...
An asphalt rectangular channel is 7m wide and has a slope of 1° . The water is 1.5m deep. Find the discharge rate for uniform flow. What is the radius of an asphalt cylindrical channel, which is half-full, to give a similar discharge rate?
A 5 m wide rectangular channel carries a flow of 20 m3/s. The slope of the...
A 5 m wide rectangular channel carries a flow of 20 m3/s. The slope of the channel is 0.005 and the Manning’s n is 0.03. The flow encounters a 0.5 m step up that is 0.1 m long. The depths far upstream and downstream are normal. Classify this channel Qualitatively sketch this scenario, label gradually varied flow curves and provide appropriate depths. Draw this scenario on an E-Y cycle graph, and label all depth changes.
A rectangular channel 6m wide by 1m deep is lain on slope of 0.001 and has...
A rectangular channel 6m wide by 1m deep is lain on slope of 0.001 and has roughness coefficient of n = 0.013. What is the mean velocity of flow (m/s) when the canal is full? What is the maximum capacity of the channel in m3/s? If the most efficient rectangular section is used, what depth of canal is required for the same discharge, slope, and roughness coefficient?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT