In: Operations Management
1) Clancy's Motors has the following demand to meet for custom manufactured fuel injector parts. The holding cost for that item is $2 per month and each setup costs $80. Lead time is 0 months. Calculate the planned order releases using: (a) the EOQ technique, and (b) the POQ technique. And What are the costs of each plan, including the holding cost of any inventory left over after month 7? What technique performance is better.
Month |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Requirement |
400 |
150 |
200 |
150 |
100 |
150 |
250 |
Answer (Show all mathematical work):
(a) The monthly holding cost = $2/month
Average monthly demand = ??? units
The EOQ = ??? units
Total inventory held = ??? units
Setup costs = $???
Holding cost = $????
Total cost = $????
(b) POQ Interval = ?.??, round to # month.
Total inventory held = ? units
Setup costs = $???
Holding cost = $?
Total cost = $???
(a)
As given, holding cost for that item is $2 per month and each setup costs $80.
Average monthly demand = (Total demand)/ (number of months) = (400+150+200+150+100+150+250)/ (7) = 1400/ 7= 200
Total project annual demand is 200*12=2400.
EOQ = square root (2*D*S/H)
where D is annual demand, S is ordering cost, H is holding cost per year
EOQ = square root (2*2400*80/ (2*12)) = 126.49 ~127 (rounded)
Planned order release plan
Month |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
Requirement |
400 |
150 |
200 |
150 |
100 |
150 |
250 |
|
Planned order receipt | 508 | 127 | 127 | 254 | 254 | 254 | ||
Planned order release | 508 | 127 | 127 | 254 | 254 | 254 | ||
Balance inventory available | 508-400=108 | 127+108-150=85 | 127+85-200=12 | 254+12-150=116 | 116-100=16 | 254+16-150=120 | 254+120-250=124 |
Total inventory held = 124 units (at the end of Month 7)
Total Setup cost = (Number of planned order releases)*Setup cost = (12)*80 = $960 (rounded)
Total Holding cost = (Total inventory carried forward from one month to another)*(holding cost per month) = (108+85+12+116+16+120+124)*$2 = $1162
Total cost = Total Setup cost + Total Holding cost = $960 + $1162 = $2122
(b)
POQ uses EOQ to calculate fixed number of period requirements to include in each order
EOQ= 127
Average monthly demand = 200
POQ = EOQ/ Average monthly demand= 127/ 200 = 0.635 ~ 1 month
POQ Interval = 1 month
Month |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
Requirement |
400 |
150 |
200 |
150 |
100 |
150 |
250 |
|
Planned order receipt | 400 | 150 | 200 | 150 | 100 | 150 | 250 | |
Planned order release | 400 | 150 | 200 | 150 | 100 | 150 | 250 | |
Balance inventory available | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total inventory held = 0 units
Setup costs = (number of setup)* cost per setup = (7)*$80 =$560
Holding cost = $0
Total cost = $560
Hence, POQ is a better cost effective option for order release plan
Please give thumbs up/ likes if you consider my answer useful.
Thank you!