Question

In: Chemistry

1. Consider the following reaction: 3CH4(g)→C3H8(g)+2H2(g) Calculate ΔG at 298 K if the reaction mixture consists...

1. Consider the following reaction:

3CH4(g)→C3H8(g)+2H2(g)

Calculate ΔG at 298 K if the reaction mixture consists of 41 atm of CH4, 0.011 atm of C3H8, and 2.1×10−2 atm of H2.

Express the Gibbs free energy in kilojoules to two significant digits.

2. The element gallium (Ga) freezes at 29.8 ∘C, and its molar enthalpy of fusion is ΔHfus = 5.59 kJ/mol.

Calculate the value of ΔS when 61.0 g of Ga(l) solidifies at 29.8 ∘C. in J/K

Solutions

Expert Solution

Answer – 1)

We are given, pressure of each reactant and product and we need to calculate the ΔG

Reaction - 3CH4(g) ---> C3H8(g)+2H2(g)

Step 1) Calculate the reaction quotient

Q = P(H2 (g))2 * P (C3H8(g)) / P(CH4(g))3

     = (0.021)2* 0.011 / (41)3

     = 7.04*10-11

Now we need to calculate the standard Gibb’s frre energy for this reaction

We know,

ΔGo = sum of the ΔGo of product - sum of the ΔGo of reactant

       = [ΔGoC3H8(g) + 2*ΔGo H2(g)] – [3* ΔGoCH4(g)]

      = (-23.56 kJ + 2*0.00 kJ) – ( 3*-50.84 kJ)

       = 128.96 kJ

       = 1.289*105 J

We know formula

ΔG = ΔGo+ RTlnQ

      = 1.289*105 J + 8.314 J/mol.K * 298 K * ln 7.04*10-11

     = 71042

ΔG = 71 kJ

2) Given, ΔHfus = 5.59 kJ/mol., T = 29.8 +273 = 302.8 K

Mass of Ga(l) = 61 g

First we need to convert given mass of Ga(l) to its moles

We know, moles = mass / molar mass

                            = 61 g / 69.723 g.mol-1

                            = 0.875 moles

Now we are given ΔHfus per mole means

1 mole of Ga = 5.59 kJ

So, 0.875 mole = ?

= 4.89 kJ

We need to calculate ΔS

We know , when liquid converted to solid then there is ΔGois zero

So, ΔS = ΔHfus / T

We need to convert the ΔHfus kJ to J

We know,

1 kJ = 1000 j

So, 4.89 kJ = ?

= 4.89*103 J

Now plugging the value in the fromula-

ΔS = ΔHfus / T

      = 4.89*103 J / 302.8 K

       = 16.15 J/k


Related Solutions

Consider the reaction: 2 NO2(g) → N2O4(g) Calculate ΔG (in kJ/mol) at 298°K if the equilibrium...
Consider the reaction: 2 NO2(g) → N2O4(g) Calculate ΔG (in kJ/mol) at 298°K if the equilibrium partial pressures of NO2 and N2O4 are 1.337 atm and 0.657 atm, respectively.
Part 1. Consider the following reaction at 298 K: 2H2(g)+O2(g)---->2H2O(g) ΔH=-483.6 kj/mol Calculate the following quantities:...
Part 1. Consider the following reaction at 298 K: 2H2(g)+O2(g)---->2H2O(g) ΔH=-483.6 kj/mol Calculate the following quantities: ΔSsys=____J(molxK) ΔSsurr=____J(molxK) ΔSuniv=____J (molxK) Part 2. For a particular reaction, ΔH = 168.1 kJ/mol and ΔS = -55.8 J/(mol·K). Calculate ΔG for this reaction at 298 K. Is this system spontaneaus as written, Is it in the reverse direction, Or is it at equilibrium?
Consider the following reaction: CH3OH(g)⇌CO(g)+2H2(g) Part A Calculate ΔG for this reaction at 25 ∘C under...
Consider the following reaction: CH3OH(g)⇌CO(g)+2H2(g) Part A Calculate ΔG for this reaction at 25 ∘C under the following conditions: PCH3OH= 0.885 atm PCO= 0.145 atm PH2= 0.175 atm ΔG = nothing   kJ  
What is ΔG° at 298 K for the following reaction? HCN( g )+N H 3 (...
What is ΔG° at 298 K for the following reaction? HCN( g )+N H 3 ( g )→C H 4 ( g )+ N 2 ( g ) ;   ΔH°=−164.1kJ;    ΔS°=−17J/K   at   298 K?
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.15 −L flask at a certain...
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.15 −L flask at a certain temperature contains 26.6 g CO and 2.36 g H2 . At equilibrium, the flask contains 8.67 g CH3OH . Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reaction at this temperature.        
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.16 −L flask at a certain...
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.16 −L flask at a certain temperature contains 27.2 g CO and 2.36 g H2. At equilibrium, the flask contains 8.64 g CH3OH. Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reaction at this temperature.
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.15 −L flask at a certain...
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.15 −L flask at a certain temperature contains 26.5 g CO and 2.34 g H2. At equilibrium, the flask contains 8.65 g CH3OH. Part A Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reaction at this temperature.
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.15-L flask at a certain temperature...
Consider the following reaction: CO(g)+2H2(g)⇌CH3OH(g) A reaction mixture in a 5.15-L flask at a certain temperature initially contains 26.7 g CO and 2.32 g H2. At equilibrium, the flask contains 8.65 gCH3OH. Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reaction at this temperature.
Consider the following reaction occurring at 298 K: N2O(g)+NO2(g)⇌3NO(g) Part A Show that the reaction is...
Consider the following reaction occurring at 298 K: N2O(g)+NO2(g)⇌3NO(g) Part A Show that the reaction is not spontaneous under standard conditions by calculating ΔG∘rxn. Part B If a reaction mixture contains only N2O and NO2 at partial pressures of 1.0 atm each, the reaction will be spontaneous until some NO forms in the mixture. What maximum partial pressure of NO builds up before the reaction ceases to be spontaneous? Part C What temperature is required to make the reaction spontaneous...
Use ΔGº =ΔHº -TΔSº to calculate ΔG (in kJ) at 298 K for : 2CO2(g) +4H2O(l)...
Use ΔGº =ΔHº -TΔSº to calculate ΔG (in kJ) at 298 K for : 2CO2(g) +4H2O(l) → 2CH3OH(l) + 3O2(g) If the above reaction could be done at 2081 K, what would be your estimate for ΔGº (in kJ) at this elevated temperature? Use ΔGº =ΔHº -TΔSº and assume ΔHº and ΔSº are independent of temperature. (The º is included because it is still for standard conditions, that is, 1 atm for gases and 1 molar for concentrations.)
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT