In: Finance
Explain how ROA ratio would be affected if a retail company was able to negotiate a better purchase price for a line of clothes for inventory.
Return on Assets=ROA=Net Income/Total assets
Assume a retail company has following Income and assets:
Annual Sales Quantity =100000 units
Sales Price per unit=$100
Annual Sales=100000*100=$10,000,000
Assume Purchase price per unit =$80
Cost of goods sold =$8,000,000
Other Operating expenses=$1,000,000
Annual Income =$10,000,000-$8,000,000-$1,000,000=$1,000,000
ASSETS:
Assume Inventory =3 months of goods sold
Inventory =$8,000,000*(3/12)=$2,000,000
Fixed Assets =$4,000,000
Total Assets =$2,000,000+$4,000,000=$6,000,000
Return on Assets =Income/Total assets=$1,000,000/$6,000,000=16.67%
If the retail company is able to negotiate a better Purchase Price:
Negotiated Price per unit =$70 per unit
Cost of goods sold =$70*100000=$7,000,000
Changed Annual Income =$10,000,000-$7,000,000-$1,000,000=$2,000,000
Changed Inventory =$7,000,000*(3/12)=$1,750,000
Changed Total Assets=$1,750,000+$4,000,000=$5,750,000
Changed Return on Assets (ROA)=$2,000,000/$5,750,000=34.78%
ROA has increased.
If you negotiate a better price:
1. Income will increase
2. Inventory will decrease . Consequently total assets will decrease.
As a result, ROA ratio will increase