In: Finance
14) B Markets has sales of $848,600, net income of $94,000, dividends paid of $28,200, total assets of $913,600, and current liabilities of $78,900. Assume that all costs, assets, and current liabilities change spontaneously with sales. The tax rate and dividend payout ratios remain constant. If the firm's managers project a firm growth rate of 15 percent for next year, what will be the amount of external financing needed to support this level of growth? Assume the firm is currently operating at full capacity.
A: $49,535
B: $68,211
C: −$10,406
D: $13,909
E; $32,408
External Financing Needed [EFN]
Profit margin ratio
Profit margin ratio = [Net Income / Sales] x 100
= [$94,000 / $848,600] x 100
= 11.07707%
Dividend pay-out ratio
Dividend pay-out ratio = [Dividend paid / Net Income] x 100
= [$28,200 / $94,000] x 100
= 30%
Expected Next Year Sales
Expected Next Year Sales = Current years sales x [1 + Growth rate]
= $848,600 x [1 + 0.15]
= $848,600 x 1.15
= $975,890
After Tax profit Margin
After Tax profit Margin = Expected Next Year Sales x Profit Margin
= $975,890 x 11.07707%
= $108,100
Dividend Pay-out
Dividend Pay-out = After Tax profit Margin x Dividend Pay-out Ratio
= $108,100 x 30%
= $32,430
Additions to Retained Earnings
Additions to Retained Earnings = After Tax profit Margin - Dividend Pay-out
= $108,100 - $32,430
= $75,670
Increase in Total Assets
Increase in Total Assets = Total Assets x Percentage of Increase in sales
= $913,600 x 15%
= $137,040
Increase in Spontaneous liabilities
Increase in Spontaneous liabilities = Total current liabilities x Percentage of Increase in sales
= $78,900 x 15%
= $11,835
External Financing Needed [EFN]
Therefore, the External Financing Needed [EFN] = Increase in Total Assets – Increase in in Spontaneous liabilities – Additions to retained earnings
= $137,040 - $11,835 - $75,670
= $49,535