In: Physics
Two 53.0 x 10-9 C point charges are located on the x axis. One is at x = 0.35 m, and the other at x = - 0.35 m.
a) A third identical charge is placed on the y axis at y = 0.35 m. Find the magnitude of the force acting on this third charge? Answer in Newtons.
b) Now the third identical charge is placed on the y axis at y = 2 x 0.35 m. Find the magnitude of the force acting on this third charge? Answer in Newtons.
----------------------------------------------------
Four charges are placed at the corners of a square. The side of the square is a = 0.30 m.
a) If the charge are identical and positive q = 21.0 x 10-9 C what would be the magnitude of the force acting on each of the charges? Answer in Newtons.
b) We change the charges by q1 = 21.0 x 10-9 C, q2 = 11.0 x 10-9 C, q3 = -12.0 x 10-9 C, q4 = -31.0 x 10-9 C. What would be the magnitude of the force acting on charge q3? Answer in Newtons.
c) We place the same charges at the corners of a rectangle of sides a and b (instead of a square). If b=2a/3 what would be the magnitude of the force acting on charge q3? Answer in units of Newtons.
----------------------------------------------------
Two 2.20-?C point charges are located on the x axis. One is at x = 1.57 m, and the other at x = -1.57 m. Determine the magnitude of the electric field on the y axis at y = 0.530 m. Answer in units of N/C.
Two 53.0 x 10-9 C point charges are located on the x axis. One is at x = 0.35 m, and the other at x = - 0.35 m.
a) A third identical charge is placed on the y axis at y = 0.35 m. Find the magnitude of the force acting on this third charge? Answer in Newtons.here r = 0.494 m
F = kqq(1/0.4942 + 1/0.4942)
= 3.90 *10-6 N
b) Now the third identical c harge is placed on the y axis at y = 2 x 0.35 m.
here r = 0.782
F = kqq(1/0.7822 + 1/0.7822)
F = 1.557 *10-6 N
b.
Four charges are placed at the corners of a square. The side of the square is a = 0.30 m.
a) If the charge are identical and positive q = 21.0 x 10-9 C the magnitude of the force acting on each of the charges
F = kq1q2/r^2
F = 9*109(21.0 x 10-9)2(1/.32 +1/.32 + 1/.4242)
F = 1.102*10-6 N
b) We change the charges by q1 = 21.0 x 10-9 C, q2 = 11.0 x 10-9 C, q3 = -12.0 x 10-9 C, q4 = -31.0 x 10-9 C. the magnitude of the force acting on charge q3
F = k* -11.0 x 10-9*10-9( 21.0/.4242 + 12/.32 -31/.32)
F = 9.33*10-6 N
3. Two 2.20-?C point charges are located on the x axis. One is at x = 1.57 m, and the other at x = -1.57 m.
the magnitude of the electric field on the y axis at y = 0.530 m
E = kq/r^2 where r = 1.657 m
E = 9*10-9*2.2*10-6(1/1.6572 -1/1.6572)
E = 0