In: Chemistry
Many home barbeques are fueled with propane gas (C3H8).
What mass of carbon dioxide (in kg) is produced upon the complete
combustion of 18.9 L of propane (approximate contents of one
5-gallon tank)? Assume that the density of the liquid propane in
the tank is 0.621 g/mL. (Hint:
Begin by writing a balanced equation for the combustion
reaction.)
m = ______________kg |
Given volume of the propane is , V = 18.9 L = 18.9x1000 mL
density of the propaneis , d = 0.621 g/mL
So mass of propane , m = density x volume
= 0.621 x 18.9x1000 g
= 11736.9 g
The balanced Equation of combustion of propane is
Molarmass of propane,C3H8 is = (3xAt.mass of C ) + ( 8xAt.mass of H )
= ( 3x12) + ( 8x1)
= 44 g/mol
MOlar mass of carbon dioxide ,CO2 is = At.mass of C + (2xAt.mass of O)
= 12 + (2x16)
= 44 g/mol
According to the balanced Equation ,
1 mole of propane produces 3 moles of CO2
OR
44 g of propane produces 3x44 g of CO2
11736.9 g of propane produces 3x11736.9 g of CO2
= 35210.7 g
= 35.2 kg Since 1 kg = 1000 g
So the mass of carbon dioxide is produced upon the complete combustion of propane is 35.2 kg