In: Chemistry
An aqueous solution contains 0.100 M Ce3+; 1.00 × 10-1 M Ce4+; 1.00 × 10-4 M Mn 2+; 0.100 M MnO4 - and 1.00 M HClO4 at 298 K.
You are given:
Ce4+ + e- Ce3+ E° = 1.70 V
MnO4 - + 8H+ + 5e- Mn2+ + 4H2O E° = 1.507 V 5.
(a) Write a balanced net reaction that can occur between the species in this solution and calculate its E° value.
(b) Calculate ΔG° and K for the reaction at 298 K.
(c) Calculate the total E for the net reaction in part (a) at 298 K.
(d) At what pH would the concentrations of Ce3+, Ce4+, Mn2+ and MnO4 - listed above be in equilibrium at 298 K?
reductions:
Ce4+. + e- → Ce3+. (aq). Eo = +
1.70 volts
MnO4- + 8 H+ + 5 e- →
Mn2+ + 4 H2O Eo = 1.507
volts
so the reaction that can occur is
reduction 5Ce4+. + 5e- → 5Ce3+.
(aq). Eo = + 1.70 volts
oxidation: Mn2+ + 4 H2O
--> MnO4- + 8 H+ + 5
e- Eo = -1.507 volts
then Eo = 0.193 volts
a)Write a balanced net reaction that might occur between species in
this solution.
5Ce4+. + Mn2+ + 4H2O →
5 Ce3+. + MnO4- +
8H+
b) Calculate ΔG˚
ΔG˚ = - nFEo
ΔG˚ = - (5) (96.5 kJ/mol e-volt)(0.193 volt)
ΔG˚ = - 93.15 kJ
b)Calculate K for the reaction
ΔG˚ = -RT ln K
-93150 Joules = -(8.314 J/K-mol)(298K) ln K
lnK = -93150 Joules / -(8.314 J/K-mol)(298K)
ln K = 37.6
K = 2.135 e16
c)Calculate E for the conditions given.
E = Eo - (0.0592 /n) (log [products] / [reactants])
5Ce4+. + Mn+2 + 4H2O → 5 Ce3+. + MnO4- +
8H+
E = 0.193 - (0.0592 / 5) (log [Ce3]5 [MnO4-]
[H]8 / [Ce4]5 [Mn2+])
E = 0.193 - (0.01184) (log [0.1]5 [0.1] [1]8
/ [10-1]5 [10-4])
E = 0.193 - (0.01184) (log 103)
E = 0.193 - 0.01184 *3
E = 0.193 - 0.01184 * 3
E = 0.193 - 0.0355
d) At what pH would be the given concentrations of Ce4+, Ce3+,
Mn2+, and MnO4- be in the equilibrium at 298 K?
E = Eo - (0.0592 /n) (log [products] / [reactants])
@ equilibrium becomes:
0 = Eo - (0.0592 /n) (log [products] / [reactants])
&
K = 2.135 e16 for
5Ce4+. & Mn+2 &4H2O → 5 Ce3+. & MnO4- & 8H+
2.135 e16 = [Ce3]^5 [MnO4] [H]^8 / [Ce4]^5 [Mn])
2.135 e16= [0.1]^5 [0.1] [H+]^8 / [0.1]^5 [10-4])
2.135 * 1016= 103 [H+]^8
[H+]^8 = 2.135 * 1016 / 103
[H+]^8 = 213500 * 108
[H+] = 46.3
pH = -log[H+]
- log 46.3
E = 0.157