In: Finance
Use the following information about Rat Race Home Security, Inc. to answer the questions:
Average selling price per unit $317.
Variable cost per unit $198
Units sold 315
Fixed costs $9,229
Interest expense 19,455
Based on the data above, what will be the resulting percentage change in earnings per share of Rat Race Home Security, Inc. if they expect operating profit to change 6.6 percent?
(You should calculate the degree of financial leverage first).
Answer:
What will be the resulting percentage change in earnings per share of Rat Race Home Security, Inc. if they expect operating profit to change 6.6 percent?
We should calculate the degree of financial leverage first:
Alternatively,
Degree of financial leverage = EBIT ÷ EBT
=$28,186 ÷ $8,731
= 3.23 Times
What will be the resulting percentage change in earnings per share of Rat Race Home Security, Inc. if they expect operating profit to change 6.6 percent?
Percentage change in Operating profit (EBIT) =6.6%
Degree of Financial Leverage = 3.23 times
i.e. 3.23 = percentage change in EPS ÷ Percentage change in EBIT
Percentage change in earnings per share =Degree of financial leverage * Percentage change in
Operating profit(EBIT)
=3.23*6.6
=21.318
Notes:
Average selling price per unit = $317.
Units sold = 315 units
Total sales = 315 units*$317
= $ 99,855
Variable cost per unit = $198
Total Variable cost= 315 units*$198
=$62,370
Fixed costs = $9,229
Interest expense =$ 19,455
EBIT = Sales-(Variable cost+ Fixed Cost)
= $ 99,855 - ($62,370+$9,299)
= $99,855 – $71,669
=$28,186
EBT = EBIT - Interest expense
=$28,186 - $19,455
=$8,731