In: Finance
CASH CONVERSION CYCLE
Parramore Corp has $15 million of sales, $3 million of inventories, $2 million of receivables, and $3 million of payables. Its cost of goods sold is 65% of sales, and it finances working capital with bank loans at an 8% rate. Assume 365 days in year for your calculations. Do not round intermediate steps.
Sales = $15,000,000
Inventory = $3,000,000
Accounts Receivable = $2,000,000
Accounts Payable = $3,000,000
Cost of Goods Sold = 65% of Sales = 65% x 15,000,000 = $9,750,000
a) Cash Conversion Cycle
To work Cash conversion cycle we need to work out Daily Inventory Outstanding, Daily Sales Outstanding and Daily Payable Outstanding
Daily Inventory outstanding (DIO)= (Inventory/Cost of Goods Sold)*365 = 3000000/ 9750000*365 =112.31
Daily Sales Outstanding (DSO)= (Accounts receivable/Annual Sales)*365 = 2000000/15000000*365 = 48.67
Daily Payable Outstanding (DPO) = Accounts payable/Cost of Goods sold)*365 = 3000000/9750000*365 = 112.31
Cash Conversion Cycle = DIO+DSO-DPO = 112.31+48.67-112.31 = 48.67
b) Cash Conversion Cycle if Inventory and Receivable are lowered by 9% and Payables increased bv 9%
Based on given data Revised number would be as follows:
Revised Inventory = 3000000 x(1-9%) = 3000000*91% = 2730000
Revised Receivable =2000000 x(1-9%) = 2000000*91% = 1820000
Revised Payable = 3000000 x(1+9%) = 3000000*109% = 3270000
Revised DIO = (Revised Inventory/Cost of Goods Sold) x 365 = 2730000/9750000*365 = 102.20
Revised DSO = (Revised Accounts Receivable/Annual Sales)x 365 = 1820000)/15000000*365 = 44.29
Revised DPO = (Revised Accounts Payable/Cost of Goods Sold) x 365 = 3270000/9750000*365 = 122.42
Revised Cash Conversion Cycle = 102.20+44.29-122.42 = 24.0
c) Cash that will be freed up
The working capital status under original and revised would be as follows:
Particulars | Original (a) | Revised (b) | Difference (a-b) |
Current Assets (CA) | |||
Inventory | 3,000,000 | 2,730,000 | 270,000 |
Receivable | 2,000,000 | 1,820,000 | 180,000 |
Total CA | 5,000,000 | 4,550,000 | 450,000 |
Current Liabilities (CL) | |||
Payable | 3,000,000 | 3,270,000 | (270,000) |
Total CL | 3,000,000 | 3,270,000 | (270,000) |
Working Capital (CA-CL) | 2,000,000 | 1,280,000 | 720,000 |
Based on above working, working capital amount that will be freed up is $720,000
d) Amount by which pretax profit will increase
From the above workings it can be seen that working capital that will be freed up is $720,000. To that extent Parramore Corp will take less working capital loan. Savings on account of this would be interest saved on this Working capital loan.
= $720,000 x 8%
= $57,600