In: Chemistry
Bismuth-210 is beta emitter with a half-life of 5.0 days. Part A If a sample contains 1.2 g of Bi−210 (atomic mass = 209.984105 amu), how many beta emissions would occur in 14.0 days? Part B If a person's body intercepts 5.8% of those emissions, to what dose of radiation (in Ci) is the person exposed?
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of Bi = 1.2 / 209.984105
moles of Bi = 5.714718264 x 10-3
now
we know that
number of atoms = moles x avagadro number
so
number of Bi atoms (No) = 5.714718264 x 10-3 x 6.023 x 10^23
number of Bi atoms (No) = 3.4419748 x 10^21
now
decay constant ( lamda ) = ln2 / half life
so
lamda = ln2 / 5
now
ln N = ln No - ( lamda x t)
so
ln ( N/No) = - ( ln 2 ) x 14 /5
N/No = 0.143587
N = 0.143587 x 3.44 x 10^21
N = 4.942238488 x 10^20
now
number of emission = No - N
= 3.4419748 x 10^21 - ( 4.942238488 x 10^20)
= 2.947750951 x 10^21
so
2.94775 x 10^21 beta emissions occur in 14 days
B)
now
5.8 % of those emissions are
emissions intercepted = 0.058 x 2.94775 x 10^21
emissions intercepted = 0.170969555 x 10^21
now
time = 14 days = 14 x 24 x 60 x 60 = 1209600
now
emirrion intercepted / time = 0.17096955 x 10^21 /
1209600
= 1.413438781 x 10^14
we know that
1 Ci = 3.7 x 10^10 emission per second
so
dose = 1.413438781 x 10^14 / 3.7 x 10^10
dose = 3820 Ci
so
the dose of radiation is 3820 Ci