In: Finance
You have a $9,000 portfolio which is invested in stocks A, B,
and a risk-free asset. $4,000 is invested in stock A. Stock A has a
beta of 1.84 and stock B has a beta of 0.68. How much needs to be
invested in stock B if you want a portfolio beta of .95?
Select one:
a. $7,279
b. $5,000
c. $0
d. $1,750
e. $3,279
Answer: d
Portfolio Beta = (Weight of security A to the portfolio * Beta of Security A) + (weight of security B to the portfolio * Beta of security B)
Here Portfolio Beta (Beta p = 0.95)
Beta of Security A (Beta a = 1.84)
Beta of security B (Beta b = 0.68)
Weight of Security A (Wa) = 4000/9000 = 4/9
Total Portfolio value = $ 9000
Therefore,
Portfolio Beta = Wa*Ba + Wb*Bb
==> 0.95 = (4/9)*1.84 + Wb* 0.68
==> Wb* 0.68 = 0.95 -(4/9)*1.84
==> Wb*0.68 = 0.1322
==> Wb = 0.1944
Amount of Security B to the portfolio = Wb * Portfolio Value
= 0.1944 * 9000
= 1750
Therefore, $ 1750 needs to be invested in portfolio B.
Therefore, the answer is d.