In: Math
The scores on a standardized test have an average of 1200 with a standard deviation of 60. A sample of 50 scores is selected.
What is the probability that the sample mean will be between 1195 and 1205? Round your answer to three decimal places.
Solution :
Given that ,
mean =
= 1200
standard deviation =
= 60
n = 50
= 1200
=
/
n = 60/
50=8.485
P(1195<
<1205 ) = P[(1195-1200) / 8.485< (
-
) /
<
(1205-1200) / 8.485)]
= P(-0.59 < Z <0.59 )
= P(Z <0.59 ) - P(Z <-0.59 )
Using z table,
= 0.7224-0.2776
=0.4448