In: Accounting
On January 1 of this year, Shannon Company completed the following transactions (assume a 8% annual interest rate): (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided.)
1. Cost of the Truck is the Present Value of $61,400 | |||||||||
Rate = 8% | |||||||||
Term 3 year | |||||||||
Present Value of $1 = (1/(1+8%)^3) = 0.79383 | |||||||||
Present Value of 61,600 = 61,400*0.79383= $48741 (rounded off) | |||||||||
2. Now whether to pay in one installment or pay upfront will depend on the PV of Outflow under both option | |||||||||
Present Value of Outflow in case of upfront payment = $30000 | |||||||||
Present Value of Outflow in case of installment payment = 11,400 * PVA of 1$ | |||||||||
PVA of 1$ = 2.577097 | |||||||||
PVA of 11,400 = 11,400*2.577097 = $29,379 | |||||||||
Since Present Value of Installment payment is lower than upfront payment, hence payment in installment | |||||||||
3. Amount to be invested today to get $92,800 at the end of 7 years = Present Value of 92800 | |||||||||
PV of 1$ with 7 year term = 0.58349 | |||||||||
Present Value for 92,800 = 92800*0.58349 = $54148 | |||||||||
4. Single sum which must be deposited today to get 41,400 for 8 year is calculated as below | |||||||||
Present Value of Annuity of 1$ for 8 Year @ 8% = 5.746639 | |||||||||
Present Value of Annuity of $41,400 = 41,400*5.746639 = $237911 | |||||||||