In: Chemistry
1) At 25
For our electrochemical cell: Ecell= EAg/Ag+- ESCE
ESCE= +0.241V
EAg/Ag+ is described by the Nernst equation:
EAg/Ag+= (+0.79993 V) - {(0.05916V/1) * log 1/ [Ag+]}
Combining the two:
Ecell = (+0.79993 V) - {(0.05916V/1) * log 1/ [Ag+]} - 0.241
So, we need [Ag+] after the addition of the NaI solution to finish our calculation. The titration reaction is:
Ag++ I-?AgI(s)
The equivalence point occurs at:
moles Ag+ = 0.015*0.0340 = 0.00051
moles Ag+ = MI-*VI-
VI- = 0.00051 / 0.0170 M = 0.030 L = 30 ml
a) VI-= 0.7 ml
moles of I- = 0.0007 * 0.0170 M = 0.000012
We�ll have that all I- will deplete and we�ll have Ag+ left:
moles Ag+ left = 0.00051 - 0.000012 = 0.000498 moles
[Ag+] = 0.000498 moles / (0.015 + 0.0007) = 0.032 M
E = (+0.79993 V) - {0.05916 V * log 1/ 0.032} - 0.241 = 0.79993 - 0.329 = 0.47093 V
b) VI-= 19.70 ml
moles of I- = 0.0197 * 0.0170 M = 0.0003349
We�ll have that all I- will deplete and we�ll have Ag+ left:
moles Ag+ left = 0.00051 - 0.00003349 = 0.000477 moles
[Ag+] = 0.000477 moles / (0.015 + 0.0197) = 0. 0137 M
E = (+0.79993 V) - {0.05916 V * log 1/ 0.0137} - 0.241 = 0.79993 - 0.351= 0.449 V
c) VI-= 30 ml
This is just in the equivalence point, so there won�t be any Ag+ or I- in solution
d) VI-= 44.90 ml
Our given volume is after the equivalence point, therefore, prior to returning to equilibrium,all of the Ag+ has been converted to AgI(s) and some excess I- remains.
What is the I- concentration? We have 44.90 � 30.00 = 14.90 mL excess I-
solution, therefore the concentration must be:
(14.90 mL)(0.0170 M I-) / (44.90 + 15.00) mL= 0.00423 M I-
From the Ksp expression:
Ksp= [Ag+][I-]
[Ag+] = Ksp/[I-] = 8.3 � 10-17/ 0.00423 = 1.945 *10-14 M
Inserting this into our expression above:
Ecell= (+0.79993 V) - {0.05916 V * log 1/ 1.945 *10-14} - 0.241
Ecell= 0.79993 - 1.052 = -0.252 V