Question

In: Chemistry

A balloon filled with 39.1 moles of helium gas has a volume of 876 L at...

A balloon filled with 39.1 moles of helium gas has a volume of 876 L at 0.0°C and 1.00 atm pressure. At constant pressure, the temperature of the balloon is increased to 38.0°C causing the balloon to expand. Calculate q, w, ∆E for the helium in the balloon. The specific heat of helium gas is 5.20 J/(g °C) and 101.3 J = 1 Latm.

Solutions

Expert Solution

Vi = 876 L
Ti= 0 oC = 273 K
Tf = 38 oC = (273+38) K = 311 K
P = 1 atm.

use:
Vf/Vi = Tf/Ti
Vf/876 = 311/273
Vf= 998 L

FIND W:
W = -P(Vf-Vi)
     = -1 atm (998 L - 876 L)
     = -122 atm L
      = -122 * 101.3 J   {Since 1 atm-L= 101.3 J}
      = -12358.6 J

mass of helium gas = number of moles *molar mass
                                        = 39.1 * 4
                                        = 156.4 g

FIND ∆E
∆E =m*CV*(Tf-Ti)
        = 156.4 * 5.2* (311-273)
        =30904.64 J

Find Q:
use:
∆E = Q + W
30904.64 J = Q + (-12358.6 J)
Q =43263.24 J


Related Solutions

A balloon filled with helium has a volume of 37.7 L at 299 K. What volume...
A balloon filled with helium has a volume of 37.7 L at 299 K. What volume will the balloon occupy at 267 K?
A 110.0 L of weather balloon filled with 6.9 moles of helium has a small leak....
A 110.0 L of weather balloon filled with 6.9 moles of helium has a small leak. If the helium leaks at a rate of 10mmol/hr, what is the volume of the balloon in 43 hours?
A) A helium-filled weather balloon has a volume of 593 L at 16.9°C and 752 mmHg....
A) A helium-filled weather balloon has a volume of 593 L at 16.9°C and 752 mmHg. It is released and rises to an altitude of 7.34 km, where the pressure is 354 mmHg and the temperature is –27.1°C. The volume of the balloon at this altitude is L. B) A sample of helium gas occupies a volume of 7.24 L at 52.0°C and 1.14 atm. If it is desired to increase the volume of the gas sample to 9.74 L,...
A balloon filled with helium has a volume of 30.0 L at a pressure of 75 kPa and a temperature of 35.0°C.
A balloon filled with helium has a volume of 30.0 L at a pressure of 75 kPa and a temperature of 35.0°C. What will the volume of the balloon be if the temperature is increased to 67.0°C and the pressure remains constant?
A helium-filled balloon has a volume of 0.010 m3. The temperature in the room and in...
A helium-filled balloon has a volume of 0.010 m3. The temperature in the room and in the balloon is 20 C What are the average speed of a particle of helium inside the balloon? What is the thermal energy of the helium in the balloon? Assume that due to stretching of the balloon the pressure inside it is 1.1 atm.
A balloon is filled up completely with helium gas and left in a room with a...
A balloon is filled up completely with helium gas and left in a room with a controlled temperature of 230C. After two days of being in the same room, the balloon was found to have shrunk to half its filled-up size. However, there was no leakage of helium gas from the balloon during the two days. Explain what happened to the pressure inside the balloon due to the change in the size of the balloon. ?  Use Boyle's Law to explain...
A gas-filled balloon with a volume of 2.10 L at 1.20 atm and 20°C is allowed...
A gas-filled balloon with a volume of 2.10 L at 1.20 atm and 20°C is allowed to rise to the stratosphere (about 30 km above the surface of the Earth), where the temperature and pressure are −23°C and 3.00×10−3 atm, respectively. Calculate the final volume of the balloon. ____ L
A helium-filled toy balloon has a gauge pressure of 0.350 atm and a volume of 8.0...
A helium-filled toy balloon has a gauge pressure of 0.350 atm and a volume of 8.0 liters. How much greater is the internal energy of the helium in the balloon than it would be at zero gauge pressure?__________J Please show all work to get credit.
A spherical balloon has a radius of 6.95m and is filled with helium.
A spherical balloon has a radius of 6.95m and is filled with helium. The density of helium is 0.179 kg/m3, and the density of air is 1.29 kg/m3. The skin and structure of the balloon has a mass of 960kg. Neglect the buoyant force on the cargo volume itself. Determine the largest mass of cargo the balloon can lift.
An empty rubber balloon has a mass of 0.0105 kg. The balloon is filled with helium...
An empty rubber balloon has a mass of 0.0105 kg. The balloon is filled with helium at a density of 0.181 kg/m3. At this density the balloon is spherical with a radius of 0.300 m. If the filled balloon is fastened to a vertical line, what is the tension in the line?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT