In: Chemistry
Calculate the maximum mass (in grams) of the following metal sulfides that can be dissolved in 1.0 L of a solution that is 4.90×10−5 M in Na2S.
A. PbS
B. ZnS
The Ksp of ZnS is 2 x 10-25 , Ksp = [Zn+2][S-2]
The Ksp of PbS is 3 x 10-28 , Ksp = [Pb+2][S-2]
Now as we have Na2S solution
a) ZnS
ZnS ---> Zn+2 + S-2
Initial 0 4.9 X 10^-5
change +x +x
Equilibrium x 4.9 X 10^-5 + x
Ksp = [Zn+2][S-2] = 2 x 10-25 = [x] [ 4.9 X 10^-5 + x]
we may ignore x in addition as it is solubility of ZnS which is very low
2 x 10-25 = [x] [ 4.9 X 10^-5]
x= solubility = 4.082 X 10-21 M
This much moles / L of ZnS can be dissolved
Grams that can be dissolved = Molartiy X molecular weight = 4.082 X 10-21 M X 97.5 g / mole = 3.98 X 10^-19 g / L
{this is negligeble}
2) PbS
PbS ---> Pb+2 + S-2
Initial 0 4.9 X 10^-5
change +x +x
Equilibrium x 4.9 X 10^-5 + x
Ksp = [Pb+2][S-2] = 3 x 10-28 = [x] [ 4.9 X 10^-5 + x]
we may ignore x in addition as it is solubility of ZnS which is very low
3 x 10-28= [x] [ 4.9 X 10^-5]
x= solubility = 6.122X 10-24 M
This much moles / L of PbS can be dissolved
Grams that can be dissolved = Molartiy X molecular weight = 6.122X 10-24 M X 239.3 g / mole = 1.465 X 10^-21 g / L
{this is negligeble}