In: Economics
Solution
1. Double Declining balance method
Here beginning book value = 100000
Now in this case the asset will be depreciated 200% of normal rate of straight line depreciation method and the declining balance of book value will be used
Now the Time period of useful life = 5 years
Straight line depreciation rate= 100%/5= 20%
Therefore Double declining balance method depreciation rate= 2*20% =40%
Book value Year 1 beginning= 100000
Depreciation Year 1= 100000*.4= 40000
Book value at the end of year= Book value Year 1 beginning- Depreciation Year 1= 100000- 40000= 60000
Book value Year 2 beginning= 60000
Depreciation for Year 2= 60000*.4= 24000
Similarly we can get depreciation for all years till we reach a salvage value =10000
| 
 Year  | 
 Book value at beginning of year(a)  | 
 Depreciation Allowance(b)  | 
 Depreciation rate  | 
 Book Value end of year a-b  | 
| 
 1  | 
 100000  | 
 40000  | 
 40%  | 
 60000  | 
| 
 2  | 
 60000  | 
 24000  | 
 40%  | 
 36000  | 
| 
 3  | 
 36000  | 
 14400  | 
 40%  | 
 21600  | 
| 
 4  | 
 21600  | 
 8640  | 
 40%  | 
 12960  | 
| 
 5  | 
 12960  | 
 2960  | 
 Book value at beginning of year -Salvage value(10000)  | 
 10000  | 
Note since the salvage value is 10000 so in the final year the depreciation is calculated as Book value at beginning of 5th Year- Salvage value
B. Now in the 5th Year
Book value at beginning of 5th Year – 12960
Actual Depreciation in value=12960*.4= 5184
Therefore Actual value of asset at end of 5th year = 12960-5184= 7776
But the market value being shown =10000
Therefore capital gain= 10000-7776 =2224
As MARR= 5%
Present value of capital gain = 2224/ (1+.05)^5
= 1742.562