In: Statistics and Probability
Solution :
n = 160
x = 56
a ) At 90% confidence level the z is ,
Margin of error = E = Z / 2 *
((
* (1 -
)) / n)
= 1.645 * (((0.350 * 0.650) / 160)
= 0.062
A 90 % confidence interval for population proportion p is ,
0.350 - 0.062 < p < 0.350 + 0.062
0.288 < p < 0.412
The percentage of spring semester students minimum 28.8% and maximum 41.2% will return to summer school.
b ) At 95% confidence level the t is ,
Margin of error = E = Z / 2 *
((
* (1 -
)) / n)
= 1.960 * (((0.350 * 0.650) / 160)
= 0.074
A 95 % confidence interval for population proportion p is ,
0.350 - 0.074 < p < 0.350 + 0.074
0.277 < p < 0.424
The percentage of spring semester students minimum 27.7% and maximum 42.4% will return to summer school