In: Statistics and Probability
A clinical trial tests a method designed to increase the probability of conceiving a girl. In the study 650 babies were born, and 325 of them were girls. Use the sample data to construct a 99% confidence interval estimate of the percentage of girls born. Based on the result, does the method appear to be effective?
Solution:
Given,
n = 650 ....... Sample size
x = 325 .......no. of successes in the sample
Let
denotes the sample proportion.
Our aim is to construct 99% confidence interval.
/2
= 0.01
2 = 0.005 and 1-
/2 = 0.995
Search the probability 0.995 in the Z table and see corresponding z value
Now , the margin of error is given by
= 0.051
Now the confidence interval is given by
(0.50 - 0.051)
(0.50 + 0.051 )
Required 99% confidence Interval is (0.449 , 0.551 )
Generally , probability of girl is considered to be 0.5
From this confidence interval , we can say that p is not significantly greater than 0.5. Because 0.5 is in the interval and lower limit is less than 0.5.
So , based on the result, the method does not appear to be effective