In: Statistics and Probability
Scores on a test have a mean of 71.4 and 6 percent of the scores are above 90. The scores have a distribution that is approximately normal. Find the standard deviation. Round your answer to the nearest tenth, if necessary.
Given:Mean,
=71.4 and P(X > 90) =6% =0.06 (where P =Probability)
P(X > x) =P(Z > (X - )/
)
P(X > 90)
=P(Z > (90 - 71.4)/
) =0.06
P(Z >
18.6/
) =0.06
We know that P(Z > 1.555) =0.06
Therefore, 18.6/ =1.555
=18.6/1.555 =11.9614. Rounding to the nearest
tenth would be 12.
Hence, the standard deviation,
=12
[NOTE: How to know that P(Z > 1.555) =0.06? From "Cumulative
Z-Table", the corresponding Z-value at the area(probability) of
0.94 is 1.555 and this 0.94 is P(Z 1.555) and thus,
P(Z > 1.555) =1 - 0.94 =0.06].