In: Biology
You discover a cheetah population with the following abundances for the fast allele:
FF individuals = 30
Ff individuals = 15
ff individuals = 55
a) Calculate the allelic frequencies:
b) Calculate the expected genotype frequencies and expected genotype abundances for the next generation under the Hardy-Weinberg equilibrium null model
Expected genotype frequency: FF =, Ff = , ff =
Expected genotype frequency: FF =, Ff =, ff =
c) What test statistic would you use to test if the population was in Hardy-Weinberg equilibrium?
d) You carry out your test and find that your calculated test statistic is larger than the critical value. What can you conclude:
Statistically:
Biologically:
a).
FF = 30
Ff = 15
ff = 55
Total F alleles = 2*30+15 = 75
Total f alleles = 2*55+15 = 125
Total alleles = 200
Frequency of F allele = 75/200 = 0.375
Frequency of f allele = 125/200 = 0.625
b & c).
Expected frequency of each genotype:
FF = 0.375 * 0.375 = 0.1406
Ff = 2*0.375*0.625 = 0.4688
Ff = 0.625 * 0.625 = 0.3906
Expected number of each genotype:
Total progeny = 100
FF = 0.1406 * 100 = 14.06
Ff = 0.4688 * 100 = 46.88
Ff = 0.3906*100 = 39.06
c).
| 
 Phenotype  | 
 Observed(O)  | 
 Expected (E)  | 
 O-E  | 
 (O-E)2  | 
 (O-E)2/E  | 
| 
 FF  | 
 30  | 
 14.06  | 
 15.94  | 
 254.0836  | 
 18.0714  | 
| 
 Ff  | 
 15  | 
 46.88  | 
 -31.88  | 
 1016.3344  | 
 21.6795  | 
| 
 ff  | 
 55  | 
 39.06  | 
 15.94  | 
 254.0836  | 
 6.5050  | 
| 
 Total  | 
 100  | 
 100  | 
 46.2558  | 
Chi-square value = 46.26
Degrees of freedom = no. of catergories – 1
Df = 3-1= 2
Critical value = 5.99
The chi-square value of 46.26 is greater than the critical value of 5.99. Hence, the null hypothesis is rejected and the population is not Hardy-Weinber equilibrium.
Statically: Not fit
Biologically: Not fit.