In: Accounting
The comparative financial statements of Marshall Inc. are as follows. The market price of Marshall common stock was $82.80 on December 31, 20Y2.
| 
 Marshall Inc.  | 
| 
 Comparative Retained Earnings Statement  | 
| 
 For the Years Ended December 31, 20Y2 and 20Y1  | 
| 
 1  | 
 20Y2  | 
 20Y1  | 
|
| 
 2  | 
 Retained earnings, January 1  | 
 $3,716,000.00  | 
 $3,266,000.00  | 
| 
 3  | 
 Net income  | 
 630,000.00  | 
 560,000.00  | 
| 
 4  | 
 Total  | 
 $4,346,000.00  | 
 $3,826,000.00  | 
| 
 5  | 
 Dividends:  | 
||
| 
 6  | 
 On preferred stock  | 
 $10,000.00  | 
 $10,000.00  | 
| 
 7  | 
 On common stock  | 
 100,000.00  | 
 100,000.00  | 
| 
 8  | 
 Total dividends  | 
 $110,000.00  | 
 $110,000.00  | 
| 
 9  | 
 Retained earnings, December 31  | 
 $4,236,000.00  | 
 $3,716,000.00  | 
| 
 Marshall Inc.  | 
| 
 Comparative Income Statement  | 
| 
 For the Years Ended December 31, 20Y2 and 20Y1  | 
| 
 1  | 
 20Y2  | 
 20Y1  | 
|
| 
 2  | 
 Sales  | 
 $10,860,000.00  | 
 $10,000,000.00  | 
| 
 3  | 
 Cost of goods sold  | 
 6,000,000.00  | 
 5,440,000.00  | 
| 
 4  | 
 Gross profit  | 
 $4,860,000.00  | 
 $4,560,000.00  | 
| 
 5  | 
 Selling expenses  | 
 $2,160,000.00  | 
 $2,000,000.00  | 
| 
 6  | 
 Administrative expenses  | 
 1,627,500.00  | 
 1,500,000.00  | 
| 
 7  | 
 Total operating expenses  | 
 $3,787,500.00  | 
 $3,500,000.00  | 
| 
 8  | 
 Income from operations  | 
 $1,072,500.00  | 
 $1,060,000.00  | 
| 
 9  | 
 Other revenue  | 
 99,500.00  | 
 20,000.00  | 
| 
 10  | 
 $1,172,000.00  | 
 $1,080,000.00  | 
|
| 
 11  | 
 Other expense (interest)  | 
 132,000.00  | 
 120,000.00  | 
| 
 12  | 
 Income before income tax  | 
 $1,040,000.00  | 
 $960,000.00  | 
| 
 13  | 
 Income tax expense  | 
 410,000.00  | 
 400,000.00  | 
| 
 14  | 
 Net income  | 
 $630,000.00  | 
 $560,000.00  | 
| 
 Marshall Inc.  | 
| 
 Comparative Balance Sheet  | 
| 
 December 31, 20Y2 and 20Y1  | 
| 
 1  | 
 20Y2  | 
 20Y1  | 
|
| 
 2  | 
 Assets  | 
||
| 
 3  | 
 Current assets:  | 
||
| 
 4  | 
 Cash  | 
 $1,050,000.00  | 
 $950,000.00  | 
| 
 5  | 
 Marketable securities  | 
 301,000.00  | 
 420,000.00  | 
| 
 6  | 
 Accounts receivable (net)  | 
 586,000.00  | 
 500,000.00  | 
| 
 7  | 
 Inventories  | 
 410,000.00  | 
 380,000.00  | 
| 
 8  | 
 Prepaid expenses  | 
 107,000.00  | 
 20,000.00  | 
| 
 9  | 
 Total current assets  | 
 $2,454,000.00  | 
 $2,270,000.00  | 
| 
 10  | 
 Long-term investments  | 
 800,000.00  | 
 800,000.00  | 
| 
 11  | 
 Property, plant, and equipment (net)  | 
 5,750,000.00  | 
 5,184,000.00  | 
| 
 12  | 
 Total assets  | 
 $9,004,000.00  | 
 $8,254,000.00  | 
| 
 13  | 
 Liabilities  | 
||
| 
 14  | 
 Current liabilities  | 
 $818,000.00  | 
 $788,000.00  | 
| 
 15  | 
 Long-term liabilities:  | 
||
| 
 16  | 
 Mortgage note payable, 6%,  | 
 $200,000.00  | 
 $0.00  | 
| 
 17  | 
 Bonds payable, 4%,  | 
 3,000,000.00  | 
 3,000,000.00  | 
| 
 18  | 
 Total long-term liabilities  | 
 $3,200,000.00  | 
 $3,000,000.00  | 
| 
 19  | 
 Total liabilities  | 
 $4,018,000.00  | 
 $3,788,000.00  | 
| 
 20  | 
 Stockholders’ Equity  | 
||
| 
 21  | 
 Preferred 4% stock, $5 par  | 
 $250,000.00  | 
 $250,000.00  | 
| 
 22  | 
 Common stock, $5 par  | 
 500,000.00  | 
 500,000.00  | 
| 
 23  | 
 Retained earnings  | 
 4,236,000.00  | 
 3,716,000.00  | 
| 
 24  | 
 Total stockholders’ equity  | 
 $4,986,000.00  | 
 $4,466,000.00  | 
| 
 25  | 
 Total liabilities and stockholders’ equity  | 
 $9,004,000.00  | 
 $8,254,000.00  | 
Determine the following measures for 20Y2 (round to one decimal place, including percentages, except for per-share amounts): Assume a 365-day year.
| 1. | Working capital | 
| 2. | Current ratio | 
| 3. | Quick ratio | 
| 4. | Accounts receivable turnover | 
| 5. | Number of days’ sales in receivables | 
| 6. | Inventory turnover | 
| 7. | Number of days’ sales in inventory | 
| 8. | Ratio of fixed assets to long-term liabilities | 
| 9. | Ratio of liabilities to stockholders’ equity | 
| 10. | Times interest earned | 
| 11. | Asset turnover | 
| 12. | Return on total assets | 
| 13. | Return on stockholders’ equity | 
| 14. | Return on common stockholders’ equity | 
| 15. | Earnings per share on common stock | 
| 16. | Price-earnings ratio | 
| 17. | Dividends per share of common stock | 
| 18. | Dividend yield | 
1.Working capital= current asset - current liabilities
Current asset=2,454,000
Current liabilities= 818,000
Working capital= 2,454,000- 818,000= 1,636,000
2.Current ratio= Current asset / current liabilities
Current asset=2,454,000
Current liabilities= 818,000
Current ratio= 2,454,000 / 818,000= 3
3. Quick ratio= Quick asset / current liabilities
Quick asset is the asset which can convert to cash easly not include inventory and prepaid
Quick asset= Current asset- inventory- prepaid exp
Current asset=2,454,000
inventory=410,000
prepaid expense= 107,000
Quick assets=2,454,000-410,000- 107,000= 1,937,000
Current liabilities= 818,000
Quick ratio= 1,937,000/ 818,000= 2.4
4. Accounts recievable turn over ratio= Net credit sales / Average recievables
Sales=10,860,000
Average Recievables= (begining recievables + ending recievables)/2
begining recievables=recievables at 31 dec 20Y1= 500,000
ending recievables=recievables at 31 dec 20Y2=586,000
Average accounts recievables= (500,000+ 586,000)/2=543,000
Accounts recievable turn over ratio= 10,860,000 / 543,000= 20 times
5.Number of days sales in recievables= Days in one year/ Accounts recievable turn over ratio
.Number of days sales in recievables= 365 / 20= 18.25 days
6.Inventory turnover ratio= cost of goods sold/ average inventory
Cost of goods sold= 6,000,000
Average inventory= (begining inventory+ ending inventory)/ 2
Begining inventory= Inventory at 31 dec 20Y1= 380,000
ending inventory= Inventory at 31 dec 20Y2= 410,000
Average inventory=(380,000+410,000)/2=395,000
.Inventory turnover ratio= 6,000,000/ 395,000= 15.2 times
7. number of days sales in inventory= days in one year/ .Inventory turnover ratio
number of days sales in inventory= 365 / 15.2=24.01 days
8.Ratio of fixed assets to long term liabilities= (Fixed assets / long term liabilities)
Fixed assets=total asset - current asset
Total asset=9,004,000
current assets= 2,454,000
Fixed assets= 9,004,000- 2,454,000=6,550,000
Long term liabilities=3,200,000
Ratio of fixed assets to long term liabilities= 6,550,000 / 3,200,000= 2.1
9.Ratio of liabilities to stockholders equity= (Total liablities / stockholders equity)*100
total liabilities= 4,018,000
stockholders equity=4,986,000
.Ratio of liabilities to stockholders equity= (4,018,000 / 4,986,000)*100= 0.81*100= 81%
10. Times interest earned= Earnings before interest and tax / interest
Earnings before interest and tax=1,172,000
interest= 132,000
Times interest earned= 1,172,000 / 132,000= 8.9 times
11. asset turnover ratio = sales / average total asset
Average total asset= (total assets at begining + total asset at end)/2
total asset at begining= assets at 31 dec 20Y1= 8,254,000
Total asset at year end= assets at 31 dec 20Y2=9,004,000
Average total asset= (8,254,000+ 9,004,000) /2= 8,629,000
sales= 10,860,000
asset turnover ratio = sales / average total assets= 10,860,000 / 8,629,000= 1.3
12.Return on total asset=( net income / average total asset)*100
net income= 630,000
Average total assets= 8,629,000 {see answer 11}
Return on total asset=( net income / average total asset)*100=(630,000 / 8,629,000)* 100= 7.3%
13. return on stockholders equity= (net income / average stock holders equity)* 100
net income= 630,000
average stock holders equity= Stockholders equity at begining +Stockholders equity at end)/2
Stockholders equity at begining =Stockholders equity at 31 dec 20Y1=4,466,000
Stockholders equity at end=Stockholders equity at 31 de 20Y2=4,986,000
average stock holders equity=(4,466,000 + 4,986,000)/2= 4,726,000
return on stockholders equity= (net income / average stock holders equity)*100= (630,000 /4,726,000)*100=13.3%
14.return on common stockholders equity= (income availble for common stockholders/ average common equity) 100
preffered dividents paid= 10,000
income availble for common stockholders= net income - preffered dividents=630,000-10,000= 620,000
average common equity= (begining common equity+ ending common equity)/2
begining common equity= common equity at 31 dec 20Y1= total equity at 31 dec 20Y1- prefered stock at 31 dec 20Y1=4,466,000-250,000=4,216,000
ending common equity= common equity at 31 dec 20Y2= total equity at 31 dec 20Y2- prefered stock at 31 dec 20Y2= 4,986,000- 250,000=4,736,000
average common equity=(4,216,000+=4,736,000)/2=4,476,000
.return on common stockholders equity= (income availble for common stockholders/ average common equity) 100
=(620,000 / 4,476,000) * 100= 13.9%
15. Earnings per share on common stock= Earnings available for common stockholders /Weighted average number of common stock
Earnings available for common stockholders= 620,000 { see answer 14}
there is no change in common stock account between 31 dec 20Y1 and 31 dec 20Y2
Common stock = 500,000
par value=5
Number of common stock= 500,000/ 5= 100,000
Earnings per share on common stock= 620,000 / 100,00= 6.2 per share
16.Price- earnings ratio=Market price per share / earnings per share
market price=82.8
earnings per share=6.2 per share {see answer 15}
Price- earnings ratio= 82.8 / 6.2= 13.4
17.Dividents per share of common stock = total dividents paid to common stockholders / number of common stocks
total dividents paid to common stockholders= 100,000
number of common stocks= 100,000 { see answer 15}
Dividents per share of common stock= 100,000 / 100,000=1 per share
18. divident yield=( Divident per common shares / current market price of stock)* 100
Divident per common shares= 1 per share{ see answer 17}
current market price of stock= 82.8
divident yield= (1/ 82.2) *100= 1.2%