In: Statistics and Probability
Almost all employees working for financial companies in New York City receive large bonuses at the end of the year. A sample of 65 employees selected from financial companies in New York City showed that they received an average bonus of $51,000 last year with a standard deviation of $18,000. Construct a 99% confidence interval for the average bonus that all employees working for financial companies in New York City received last year. Round your answers to cents.
Solution :
Given that,
Point estimate = sample mean =
= $51000
Population standard deviation =
= $18000
Sample size = n =65
At 99% confidence level the z is ,
= 1 - 99% = 1 - 0.99 =
0.01
/ 2 = 0.01 / 2 = 0.005
Z/2
= Z0.005 = 2.576 ( Using z table )
Margin of error = E = Z/2*
(
/
n)
= 2.576 * (18000 /
65)
= 5751.2426
At 99% confidence interval estimate of the population mean is,
-
E <
<
+ E
51000- 5751.2426<
<51000+ 5751.2426
45248.7574<
< 56751.2426
(45248.7574,56751.2426)