In: Statistics and Probability
A biologist examines 6 geological samples for lead concentration. The mean lead concentration for the sample data is 0.714 cc/cubic meter with a standard deviation of 0.0126. Determine the 90% confidence interval for the population mean lead concentration. Assume the population is approximately normal. Step 1 of 2: Find the critical value that should be used in constructing the confidence interval. Round your answer to three decimal places.
Given that,
n = 6
Degrees of freedom = df = n - 1 =6 - 1 = 5
At 90% confidence level the t is ,
t
/2,df = t0.05,5 = 2.015 ( using
student t table)
Margin of error = E = t/2,df
* (s /
n)
=0.010
The 90% confidence interval estimate of the mean is,
0.714 - 0.010 <
<0.714 + 0.010
( 0.704 , 0.724)
The 90% confidence interval estimate of the mean is,( 0.704 , 0.724)