In: Statistics and Probability
A biologist examines 17 seawater samples for magnesium concentration. The mean magnesium concentration for the sample data is 0.252 cc/cubic meter with a standard deviation of 0.074. Determine the 80% confidence interval for the population mean magnesium concentration. Assume the population is approximately normal. Step 1 of 2: Find the critical value that should be used in constructing the confidence interval. Round your answer to three decimal places.
Solution :
Point estimate = sample mean =
= 0.252
sample standard deviation = s = 0.074
sample size = n = 17
Degrees of freedom = df = n - 1 = 17 -1 = 16
At 80% confidence level
/2
=0.20/ 2= 0.10
t/2,df
= t0.10,16 = 1.34
Margin of error = E = t/2,df
* (s /
n)
Margin of error = E = 0.024
The 80 % confidence interval estimate of the population mean is,
0.252 -0.024 <
< 0.252 + 0.024
(0.228,0.276)