In: Statistics and Probability
A geologist examines 22 water samples for magnesium concentration. The mean magnesium concentration for the sample data is 0.637 cc/cubic meter with a standard deviation of 0.0358. Determine the 95% confidence interval for the population mean magnesium concentration. Assume the population is approximately normal.
Step 2 of 2 :
Construct the 95% confidence interval. Round your answer to three decimal places.
Solution :
Given that,
s =0.0358
n = 22
Degrees of freedom = df = n - 1 = 22 - 1 = 21
At 95% confidence level the t is ,
t
/2,df = t0.025,21 = 2.080 ( using student t
table)
Margin of error = E = t/2,df
* (s /
n)
E= 0.016
The 95% confidence interval estimate of the population mean is,
( 0.621, 0.653 )