In: Physics
A body moves from rest with a constant acceleration of 5 m/s2. Its instantaneous speed (in m/s) at the end of 10 sec is
The instantaneous speed formula is given by
Speed(i) = ds/dt
Where,
ds is the distancedt is the time intervalSpeed(i) is the instantaneous speed
Given that
Acceleration a=5m/s2
Time t=10m/s
We have to determine the instantaneous speed
Acceleration(a)= dv/dt
Instantaneous speed = a×Δt
=5×10
=50m/s
The Instantaneous speed = 50m/s