In: Statistics and Probability
Here are summary statistics for randomly selected weights of newborn girls:
nequals=231231,
x overbarxequals=30.130.1
hg,
sequals=7.97.9
hg. Construct a confidence interval estimate of the mean. Use a
9999%
confidence level. Are these results very different from the confidence interval
27.427.4
hgless than<muμless than<33.033.0
hg with only
1414
sample values,
x overbarxequals=30.230.2
hg, and
sequals=3.53.5
hg?
What is the confidence interval for the population mean
muμ?
nothing
hgless than<muμless than<nothing
hg (Round to one decimal place as needed.)
Solution :
Given that,
Point estimate = sample mean =
= 30.1 hg
sample standard deviation = s = 7.9 hg
sample size = n = 231
Degrees of freedom = df = n - 1 = 231 - 1 = 230
At 99% confidence level
/2
= 0.005
t/2,df
= t0.005,230 = 2.597
Margin of error = E = t/2,df
* (s /
n)
Margin of error = E = 1.3
The 99% confidence interval estimate of the population mean is,
Yes, because the confidence interval limits are not similar