In: Statistics and Probability
QUESTION 5
For each shipment of parts a manufacturer wants to accept only those shipments with at most 10% defective parts. A large shipment has just arrived. A quality control manager randomly selects 50 of the parts from the shipment and finds that 9 parts are defective. Is this sufficient evidence to reject the entire shipment? Use a .05 level of significance to conduct the appropriate hypothesis test.
Solution :
This is the left tailed test .
The null and alternative hypothesis is
H0 : p = 0.10
Ha : p <0.10
n =50
x = 9
P0 = 0.10
1 - P0 = 1 - 0.10 =0.90
Test statistic = z
= 0.18 - 0.10/ [(0.10*0.90)
/ 50]
= 1.88
Test statistic = z =1.88
P(z < 1.88 ) = 0.9699
P-value = 0.9699
0.9699 > 0.05
Fail to reject the null hypothesis .
There is insufficient evidence to suggest tha