In: Accounting
Stock Option problem
At the start of the year a business grants five key personnel 300 stock options each. The fair value (FV) of each option at the date of grant is 7.00. The options vest at the end of a 3 year period at which point the option holders can exercise their options. This means no partial vesting during the three year period; the options vest 100% at the end of three years. This will not change the allocation of the expense over the vesting period.
The exercise (strike) price is the same as the share price at the date of grant which is 20.00 and the par of each share is 1.00.
Here Given as follows,
Stock option grated - 300
Fair Value - 7.00
Vesting period - 3 year
Exercise (strike) price - 20
Price per share - 1.00
key personnel - 5
Solution for part 1
In order to record stock option compensation cost
Calculate stock option compensation for whole 3 year
Option vested = stock Option x key personnel
= 300 x 5 = 1500
Stock option option compensation cost = option vested x fair value
= 1500 x 7 = 10500
Calculate year 1 stock option compensation cost
whole 3 year stock option compensation vested = 10500
period completed= 1 year
stock compensation cost expense = total option vested x period completed / vesting period
= 10500 x 1 / 3 = 3500
Therefore for year 1 stock compensation cost expense = 3500
Hence in year 2 an employee leaves and forfeits his option
Here as an employee leaves therefore their will change in total 3 year stock option vesting .
Option vested = stock Option x key personnel
= 300 x 4 = 1200
Stock option option compensation cost = option vested x fair value
= 1200 x 7 = 8400
Calculate year 2 stock option compensation cost
whole 3 year stock option compensation vested = 8400
period completed= 2 year
stock compensation cost expense = total option vested x period completed / vesting period
= 8400. x 2/ 3 = 5600
In year 1 we have expense = 3500
Therefore for year 2 stock compensation cost expense = 2100 ( 5600 - 3500)
Hence in year 3 an employee leaves and forfeits his option
Here as an employee leaves therefore their will change in total 3 year stock option vesting .
Option vested = stock Option x key personnel
= 300 x 3 = 900
Stock option option compensation cost = option vested x fair value
= 900 x 7 = 6300
Calculate year 3 stock option compensation cost
whole 3 year stock option compensation vested = 6300
period completed= 3 year
stock compensation cost expense = total option vested x period completed / vesting period
= 6300 x 3 / 3 = 6300
In year 2 we have expense = 5600
Therefore for year 3 stock compensation cost expense = 2100 ( 5600 - 6300)
Solution for part 2
As we are assuming that all 6 options is been exercised and hence there is increase in cost of capital.
Here we exercised stock option vested = 900 ( see year 2 option vested )
Exercise (strike) price - 20
Therefore = 900 x 20 = 18000
Entry
Here as all employees has exercised the option therefore business will receive 18000 in cash and after deducting 900 i.e stock option vested remaining 17100 is an additional paid in capital of the business.
Cash A/c Dr 18000
To stock option vested A/c 900
To additional paid in capital of the business A/c 17100