In: Accounting
This is all the information provided.
W.N1 - Total Labour hours = Total units * labour hour per unit = 10,00,000 * 2 = 20,00,000 Labour hours
W.N2 - Total Machine hours = Total unnits * machine hours per unit = 10,00,000 * 5 = 50,00,000 Machine hours
W.N3 Labour cost per hour = Fixed cost / Total labour hours = 5,00,00,000 / 20,00,000 =25 / Labour hour
W.N4 Macine hour rate per hour = fixed cost / Total machine hours = 5,00,00,000 / 50,00,000 = 10 / Machine hour
Statement showing cost per unit.
Variable cost | Amount | |
Direct material cost | 20*1 | 20.00 |
Direct labour cost | 12.5*2 | 25 |
Direct machine cost | 5*5 | 25 |
Indirect variable cost | 50*1 | 50 |
120.00 | ||
Fixed cost | ||
Indirect labour cost | 25*2 | 50 |
Indirect machine cost | 10*5 | 50 |
100 | ||
Cost per unit | 220.00 |
As selling price is 130& unit cost per unit is 220, I will not suggest company to find cost per unit this way.