In: Accounting
Determining missing items in return and residual income computations
Data for Uberto Company are presented in the following table of rates of return on investment and residual incomes:
Invested Assets |
Income from Operations |
Return on Investment |
Minimum Return | Minimum Acceptable Income from Operations | Residual Income |
||||||
$870,000 | $191,400 | (a) | 12% | (b) | (c) | ||||||
$480,000 | (d) | (e) | (f) | $57,600 | $19,200 | ||||||
$320,000 | (g) | 14% | (h) | $35,200 | (i) | ||||||
$240,000 | $48,000 | (j) | 12% | (k) | (l) |
Determine the missing values, identified by the letters above. For all amounts, round to the nearest whole number.
a. | % | ||||||||
b. | $ | ||||||||
c. | $ | ||||||||
d. | $ | ||||||||
e. | % | ||||||||
f. | % | ||||||||
g. | $ | ||||||||
h. | % | ||||||||
i. | $ | ||||||||
j. | % | ||||||||
k. | $ | ||||||||
l. | $ |
Answer-a)- Return on investments = (Income from operations/Invested Assets)*100
= (191400/$870000)*100
= 22%
b)- Minimum acceptable income from operations = Invested assets*Minimum rate of return
= $870000*12%
= $104400
c)- Residual income = Income from operations - Minimum acceptable income from operations
= $191400 - $104400
= $87000
d)- Income from operations = Minimum acceptable income from operations+ Residual income
= $57600+$19200
= $76800
e)- Return on investments = (Income from operations/Invested Assets)*100
= ($76800/$480000)*100
= 16%
f)- Minimum rate of return = (Minimum acceptable income from operations/Invested Assets)*100
= ($57600/$480000)*100
= 12%
g)- Income from operations= Invested assets* Return on investments
= $320000*14%
= $44800
h)- Minimum rate of return = (Minimum acceptable income from operations/Invested Assets)*100
= ($35200/$320000)*100
= 11%
i)- Residual income = Income from operations - Minimum acceptable income from operations
= $44800 - $35200
= $9600
j)- Return on investments = (Income from operations/Invested Assets)*100
= ($48000/$240000)*100
= 20%
k)- Minimum acceptable income from operations = Invested assets*Minimum rate of return
= $240000*12%
= $28800
l)- Residual income = Income from operations - Minimum acceptable income from operations
= $48000 - $28800
= $19200