Question

In: Chemistry

What is the percent dissociation of HX (pKa = 4.30) in a 0.380 M solution? ________...

What is the percent dissociation of HX (pKa = 4.30) in a 0.380 M solution?

________ %

Solutions

Expert Solution

Answer – Given, [HX] = 0.380 M , pKa = 4.30

Now first we need to calculate the Ka from pKa

We know,

pKa = -log Ka

so, Ka = 10-pKa

            = 10-4.30

            = 5.01*10-5

Need to put ICE table for calculating the [H+] or [H3O+]

    Hx +   H2O ------> H3O+ + x-

I 0.380                   0           0

C -x                    +x         +x

E 0.380-x            +x          +x

Ka = [H3O+] [A-] / [HA]

5.01*10-5 = x*x /(0.380-x)

We can neglect the x in the 0.380-xm, since Ka value is too small

7.30*10-3 *0.380 = x2

x = 0.00436 M

so, x = [H3O+] = 0.00436 M

we know, percent ionization = x / initial concentration *100 %

                                             = 0.00436 / 0.380 *100 %

                                            = 1.15 %


Related Solutions

What is the percent dissociation of a 0.0217 M solution of chloroacetic acid, (HC2H2ClO2 )? (Ka...
What is the percent dissociation of a 0.0217 M solution of chloroacetic acid, (HC2H2ClO2 )? (Ka = 1.35 × 10−3 )
A solution prepared by mixing 22.4 mL of 0.380 M NaCl and 22.4 mL of 0.380...
A solution prepared by mixing 22.4 mL of 0.380 M NaCl and 22.4 mL of 0.380 M KI was titrated with 0.190 M AgNO3 in a cell containing a silver indicator electrode and a saturated calomel reference electrode. (a) What is [Ag ] when 21.2 mL of 0.190 M AgNO3 have been added? Express your answer as x, where [Ag ] is a quotient having the form Ksp,AgI/x. (b) What is [Ag ] when 67.0 mL of 0.190 M AgNO3...
a. What is the pKa of a 0.010 M solution with a pH of 5.24? b....
a. What is the pKa of a 0.010 M solution with a pH of 5.24? b. CaCO3 is dissolved in water. What is the complete charge balance equation for its dissolution?
A 0.380 m aqueous solution of NaCl is prepared at 20.0∘C. Assume that the density of...
A 0.380 m aqueous solution of NaCl is prepared at 20.0∘C. Assume that the density of the solution at 20.0∘C is 1.082 g/mL. Calculate the molarity of the salt solution.
What is the pH of a 1.8 M solution of HClO4? Assuming complete dissociation, what is...
What is the pH of a 1.8 M solution of HClO4? Assuming complete dissociation, what is the pH of a 3.06 mg/L Ba(OH)2 solution? Enough of a monoprotic acid is dissolved in water to produce a 0.0112 M solution. The pH of the resulting solution is 2.65. Calculate the Ka for the acid.
What is the percent dissociation of 1 L of 0.1000 M acetate buffer at pH 4.76...
What is the percent dissociation of 1 L of 0.1000 M acetate buffer at pH 4.76 after the addition of 77.76 mL of 0.3201 M HClO4 ?
If wages grew 6.20 percent, but inflation was 4.30 percent, what was the approximate real increase...
If wages grew 6.20 percent, but inflation was 4.30 percent, what was the approximate real increase in wages? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)
4-Nitrobenzoic acid has a pKa of 3.442. What is the pH of a 0.25 M solution...
4-Nitrobenzoic acid has a pKa of 3.442. What is the pH of a 0.25 M solution of 4-nitrobenzoic acid in pure water?
What is the pH change of a 0.300 M solution of citric acid (pKa=4.77) if citrate...
What is the pH change of a 0.300 M solution of citric acid (pKa=4.77) if citrate is added to a concentration of 0.170 M with no change in volume?
What is the pH change of a 0.300 M solution of citric acid (pKa=4.77) if citrate...
What is the pH change of a 0.300 M solution of citric acid (pKa=4.77) if citrate is added to a concentration of 0.170 M with no change in volume?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT