In: Accounting
a. Assume a $100,000, two-year, 10% bond that makes semiannual interest payments is sold for $96,535 when the market interest rate is 12%. Prepare an amortization table and make the journal entries to record the first two interest payments. b. Assume a $250,000, three-year, 12% bond that makes semiannual interest payments is sold for $262,689 when the market interest rate is 10%. Prepare an amortization table and make the journal entries to record the first two interest payments.
Answer.A. THERE ARE TWO METHODS OF AMORTIZATION OF DISCOUNT ON BOND:
1. STRAIGHT- LINE METHOD
2. EFFECTIVE INTEREST RATE METHOD
WHEN STRAIGHT-LINE METHOD IS USED:
UNDER THIS METHOD BOND DISCOUNT AMORTIZED IN EACH PERIOD WILL EQUAL TOTAL BOND DISCOUNT DIVIDED BY TOTAL NO. OF PERIOD.
DISCOUNT AMOUNT = $3,465
TOTAL PERIOD = 4 ( 2 YEARS WITH SEMI ANNUALIIY TYPE)
BOND DISCOUNTED = 3465 / 4 = 866 PER SEMI ANNUALLY PERIOD
AMORTIZATION TABLE USING STRAIGHT LINE METHOD:
| 
 PERIOD  | 
 INTEREST PAYMENT(IP)  | 
 BOND DISCOUNT AMORTIZATION(BD)  | 
 INTEREST EXPENSES(IP+BD)  | 
 BALANCE IN BOND AMORTIZATION  | 
 BOOK VALUE  | 
| 
 0  | 
 -  | 
 -  | 
 -  | 
 3465  | 
 96535  | 
| 
 1  | 
 $ 5,000  | 
 $ 866  | 
 =5,000+866=$ 5,866  | 
 =3465-866 = 2599  | 
 =96535+866=97401  | 
| 
 2  | 
 $ 5,000  | 
 $ 866  | 
 $ 5866  | 
 =2599-866=1733  | 
 =97401+866=98267  | 
| 
 3  | 
 $ 5,000  | 
 $ 866  | 
 $ 5866  | 
 =1733-866=867  | 
 =98267+866=99133  | 
| 
 4  | 
 $ 5,000  | 
 $ 866  | 
 $ 5866  | 
 =867-866=1  | 
 =99133+866=99999 OR 1,00,000  | 
JOURNAL FOR FIRST TWO INTEREST PAYMENT USING STRAIGHT LINE
METHOD:
| 
 Particulars  | 
 Debit  | 
 credit  | 
| 
 Interest expense  | 
 $ 5,866  | 
|
| 
 Amortization of discount  | 
 $ 866  | 
|
| 
 cash  | 
 $ 5,000  | 
|
| 
 -  | 
 -  | 
 -  | 
| 
 Interest expense  | 
 $ 5,866  | 
|
| 
 Amortization of discount  | 
 $ 866  | 
|
| 
 cash  | 
 $ 5,000  | 
WHEN USING EFFECTIVE INTEREST RATE METHOD:
= BOND AMORTIZATION = BOOK VALUE * MARKET INTEREST RATE / 2 - FACE VALUE * COUPON RATE / 2
=96535 * 12% /2 - 100000 * 10%/2 = 5792 - 5000 = 792
IN 2 ND PERIOD = BOOK VALUE WILL BE = 96535 + 792 = 97327
AMORTIZATION TABLE USING EFFECTIVE INTEREST RATE METHOD:
| 
 PERIOD  | 
 BALANCE IN BOND AMORTIZATION  | 
 BOND DISCOUNT AMORTIZATION(BD)  | 
 INTEREST PAYMENT  | 
 INTEREST EXPENSES  | 
 BOOK VALUE  | 
| 
 0  | 
 3465  | 
 -  | 
 -  | 
 96535  | 
|
| 
 1  | 
 =3465-792=2673  | 
 $ 792  | 
 $ 5,000  | 
 =5792  | 
 =96535+792=97327  | 
| 
 2  | 
 $ 2673-839=1834  | 
 $ 839  | 
 $ 5,000  | 
 =5839  | 
 =97327+839=98166  | 
| 
 3  | 
 $ 1834-890=944  | 
 $ 890  | 
 $ 5,000  | 
 =5890  | 
 =98166+890 = 99056  | 
| 
 4  | 
 $944-944=0  | 
 $ 944  | 
 $ 5,000  | 
 =5944  | 
 $ 99056+944 = 100,000  | 
JOURNAL ENTRY USING EFFECTIVE INTEREST RATE METHOD:
| 
 Particulars  | 
 Debit  | 
 credit  | 
| 
 Interest expense  | 
 $ 5,792  | 
 -  | 
| 
 Amortization of discount  | 
 -  | 
 $ 792  | 
| 
 cash  | 
 -  | 
 $ 5,000  | 
| 
 -  | 
 -  | 
 -  | 
| 
 Interest expense  | 
 $ 5,839  | 
 -  | 
| 
 Amortization of discount  | 
 -  | 
 $ 839  | 
| 
 cash  | 
 -  | 
 $ 5,000  | 
ANSWER B . PREMIUM AMORTIZATION USING STRAIGHT LINE METHOD
PREMIUM ON ISSUANCE OF BOND= $ 12689
TOTAL PERIOD = 6 ( 3 YEARS WITH SEMI ANNUALIIY TYPE)
BOND PREMIUM AMORTIZATION = 12689 / 6 = 2115 PER SEMI ANNUALLY PERIOD
AMORTIZATION TABLE USING STRAIGHT LINE METHOD:
| 
 PERIOD  | 
 INTEREST PAYMENT(IP)  | 
 BOND PREMIUM AMORTIZATION(BP)  | 
 INTEREST EXPENSES(IP-BP)  | 
 BALANCE IN BOND AMORTIZATION  | 
 BOOK VALUE  | 
| 
 0  | 
 -  | 
 -  | 
 -  | 
 12689  | 
 262,689  | 
| 
 1  | 
 $ 15,000  | 
 $ 2115  | 
 =15,000- 2115 = 12,885  | 
 = 12689-2115=10574  | 
 =262,689-2115=260574  | 
| 
 2  | 
 $ 15,000  | 
 $ 2115  | 
 $ 12,885  | 
 =10574-2115=8459  | 
 =260574-2115=258459  | 
| 
 3  | 
 $ 15,000  | 
 $ 2115  | 
 $ 12,885  | 
 =8459-2115=6344  | 
 =258459-2115=256344  | 
| 
 4  | 
 $ 15,000  | 
 $ 2115  | 
 $ 12,885  | 
 =6344-2115=4229  | 
 =256344-2115=254229  | 
| 
 5  | 
 $ 15,000  | 
 $ 2115  | 
 $ 12,885  | 
 =4229-2115=2114  | 
 =254229-2115=252114  | 
| 
 6  | 
 $ 15,000  | 
 $ 2115  | 
 $ 12,885  | 
 =2114-2115=-1  | 
 =252114-2115=249999 OR 250000  | 
JORNAL USING STRAIGHT LINE METHOD
| 
 Particulars  | 
 Debit  | 
 credit  | 
| 
 Interest expense  | 
 $ 12,885  | 
 -  | 
| 
 Amortization of Premium  | 
 $ 2,115  | 
 -  | 
| 
 cash  | 
 -  | 
 $ 15,000  | 
| 
 -  | 
 -  | 
 -  | 
| 
 Interest expense  | 
 $ 12,885  | 
 -  | 
| 
 Amortization of Premium  | 
 $ 2,115  | 
 -  | 
| 
 cash  | 
 -  | 
 $ 15,000  |