Question

In: Accounting

Use the following information to answer this question: per unit ratio Sales Revenue $250 Variable Costs...

Use the following information to answer this question:

per unit

ratio

Sales Revenue

$250

Variable Costs

$75

30%

Contribution Margin

$175

70%

Fixed expenses are $910,000 per month. The company is selling 7,000 units. The marketing manager believes that a $65,000 increase in the monthly advertising budget would result in an 8% increase in monthly sales. What is the change on the company's monthly net operating income of this change?

Solutions

Expert Solution

Present Anticipated
Contribution Margin 7,000*$175 = $1,225,000 (7,000*108%)*$175 = $1,323,000
Less: Fixed expenses $                                 910,000 $910,000+$65,000 = $975,000
Operating income $                                 315,000 $                                                  348,000

Increase in net operating income will be: $348,000 - $315,000 = $33,000

You can reach me over comment box, if you have any doubts. please rate this answer


Related Solutions

Use the following information for questions # of units produced 6,600 Variable Costs per Unit: Direct...
Use the following information for questions # of units produced 6,600 Variable Costs per Unit: Direct Materials $46 Direct Labor $16 Variable Manufacturing Overhead $8 Variable Selling & Admin. Expense $4 Fixed Costs per year: Fixed Manufacturing Overhead $234,300 Fixed Selling & Admin $161,700 The Absorption Costing Unit Product Cost is: Group of answer choices $100.20 $105.50 $74 $70 The Variable Costing Unit Product Cost is: Group of answer choices $70 $74 $105.50 $100.20 If 6,000 units are sold during...
Given Sales in units 10,000 Variable manufacturing costs per unit 5 Variable administrative costs per unit...
Given Sales in units 10,000 Variable manufacturing costs per unit 5 Variable administrative costs per unit 2 Fixed manufacturing costs per unit 2 Fixed administrative costs per unit 1 Variable costs 75% of sales Selling price per unit? $2.22 $9.33 $17.50 $20 Given for XM Company the following data for January 20X1. Direct material purchased and used in production accounted for $ 50000 Units purchased 5000 The standard units 4200 Managers estimate price variance not to exceed +1% of the...
Given the following information: Selling Price (per unit): $10,000 Variable Costs (per unit): $7,000 Fixed Costs:...
Given the following information: Selling Price (per unit): $10,000 Variable Costs (per unit): $7,000 Fixed Costs: $200,000 Required Each of these are separate situations: What is the break-even point in total sales in dollars? How many units need to be sold to make a profit of $20,000? How many units need to be sold to make a profit of $20,000 if fixed costs increase from $200,000 to $250,000? How many units would they need to sell if they wanted to...
Given the following information: Selling Price (per unit): $10,000 Variable Costs (per unit): $7,000 Fixed Costs:...
Given the following information: Selling Price (per unit): $10,000 Variable Costs (per unit): $7,000 Fixed Costs: $200,000 Required Each of these are separate situations: What is the break-even point in total sales in dollars? How many units need to be sold to make a profit of $20,000? How many units need to be sold to make a profit of $20,000 if fixed costs increase from $200,000 to $250,000? How many units would they need to sell if they wanted to...
Use the following information for questions 1-5: # of units produced 6,600 Variable Costs per Unit:...
Use the following information for questions 1-5: # of units produced 6,600 Variable Costs per Unit: Direct Materials $46 Direct Labor $16 Variable Manufacturing Overhead $8 Variable Selling & Admin. Expense $4 Fixed Costs per year: Fixed Manufacturing Overhead $234,300 Fixed Selling & Admin $161,700 The Absorption Costing Unit Product Cost is: $100.20 $105.50 $74 $70 The Variable Costing Unit Product Cost is: $70 $74 $105.50 $100.20 If 6,000 units are sold during the period, total period cost under variable...
XYZ Company makes 250 widgets. The variable costs are $36.80 per unit and fixed costs are...
XYZ Company makes 250 widgets. The variable costs are $36.80 per unit and fixed costs are $31.20 per unit; however, $22.60 in fixed costs per unit is unavoidable. What is the effect on net income if the company instead buys the widgets from an outside supplier for $47.00 per unit? Decrease of $5,250 Increase of $400 Decrease of $400 Increase of $5,250
Sales price per unit for product X is $90. The variable costs per unit and total...
Sales price per unit for product X is $90. The variable costs per unit and total fixed costs are as follows:          Variable costs per unit:                                  Fixed costs:                Machining                                  $25               Depreciation                   $ 40,000                Packaging                                    15               Maintenance                       31,000                Total variable                             $40               Cleaning                              9,000 Real estate tax                     5,000 Total fixed                   $85,000 Using Contribution Margin technique, calculate Sales Revenue and Sales Units at Break-Even point. (b)   If the current level of sales is 2,300 units, by what percentage can sales decrease before the...
Sales price $2.00 per unit Variable costs $0.80 per unit Fixed costs $400,000.00 per month 1....
Sales price $2.00 per unit Variable costs $0.80 per unit Fixed costs $400,000.00 per month 1. a. What number must Balance sell to break even? 2. b. What do the sales have to be to make an operating profit of $100,000.00? 3. c. Balance has just learned that the variable costs will increase to $1.05, but the fixed costs can be reduced to $380,000.00. What will the new selling price needed to be to maintain the target volume in sales...
​Peeler's Smoothie Company has provided the following​ information: Sales price per unit Variable cost per unit...
​Peeler's Smoothie Company has provided the following​ information: Sales price per unit Variable cost per unit Fixed costs per month Calculate the contribution margin ratio.​ (Round your answer to two decimal​ places.) A. 28.57​% B. 22.22​% C. ​20% D. 77.78​% Benson Company manufactures special metallic materials for luxury homes that require highly skilled labor. Benson uses standard costs to prepare its flexible budget. For the first quarter of the​ year, direct materials and direct labor standards for one of their...
A project has a projected sales price of $99 a unit, variable costs per unit of...
A project has a projected sales price of $99 a unit, variable costs per unit of $58, annual fixed costs of $238,000, and annual depreciation of $139,000. The tax rate is 22 percent. What is the contribution margin for an analysis using sales units of 12,800? Multiple Choice $27.06 $38.97 $22.41 $41.00 $42.64
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT