Question

In: Finance

Suppose today S&P 500 index is 1800 and the continuously compounded annual dividend yield on the...

Suppose today S&P 500 index is 1800 and the continuously compounded annual dividend yield on the index is 2%.

Assume that it is possible to lend at 4 % and borrow at 7 %, annually continuously compounded.

a) Above what futures price is there arbitrage?

b) Below what futures price is there arbitrage?

Please show the cash flows, which make each type of arbitrage and explain what you would

do at each relevant date. Consider time to maturity of 6 months

.

Solutions

Expert Solution

Theoretical futures price, F = S * EXP ((r - q) *T)

Where S is current index price, r is risk free rate, q is dividend yield and T is year fraction of maturity

Taking risk free borrowing rate as 7%,

F = 1800 * EXP( (7% - 2%) * 0.5) = $1845.57

Assuming risk free borrowing rate as 7%, there will be arbitrage whether futures price is above or below the above price.

a) If the futures price is above 1845.57, there is a possibility of arbitrage. Let us say F=1900

Arbitrages steps:

1. At time = 0, borrow $1800*EXP(2%*0.5)/EXP(7%*0.5), purchase spot index and sell futures on index

The above step leads to obligation to pay loan plus interest after six months = 1800*EXP(2%*0.5) = 1818.09

2.At time =0.5 year, receive dividends, repay the loan with interest, closure futures position by delivering index

Net cash flow =receive dividends + sell index + repay loan + close future position

Net cash flow = 36.36 + 1900 – 1818.09 - (1900-1845.57)

= $63.84

Thus, there is net arbitrage profit to be made in the above portfolio

B) If the futures price is 1700.

Net cash flow =receive dividends + sell index + repay loan + close future position

Net cash flow = 36.36 + 1700 – 1818.09 - (1700-1845.57) = $63.84

Hence, arbitrage profit is made irrespective of whether futures price is above or below the theortetical price.


Related Solutions

The S&P 500 Index price is $1975.12 and its annualized dividend yield is 2.20%. The annual...
The S&P 500 Index price is $1975.12 and its annualized dividend yield is 2.20%. The annual LIBOR is 3.5% and is refered as the benchmark interest rate. Assuming annual compounding, how many futures contracts will you need to hedge a $30 million portfolio with a beta of 0.95 for one year? A. 59 B. 61 C. 56 D. 57 Consider a $70 million semiannual-pay floating-rate equity swap initiated when the equity index is 1987 and 180-day LIBOR is 2.2%. After...
The S&P 500 index current level is 3,000. The dividend yield on the index is equal...
The S&P 500 index current level is 3,000. The dividend yield on the index is equal to the risk- free rate of interest. Given volatility of the index of 25%: a) Compute the probability that the index value in 6 months is greater than 3,300. b) Compute the probability that the index value in 6 months is less than 2700. c) Compute the probability that the index value in 6 months is between 2700 and 3300
The S&P 500 index current level is 3,000. The dividend yield on the index is equal...
The S&P 500 index current level is 3,000. The dividend yield on the index is equal to the riskfree rate of interest. Given a volatility of the index of 25%: a) Compute the probability that the index value in 6 months is greater than 3,300. b) Compute the probability that the index value in 6 months is less than 2700. c) Compute the probability that the index value in 6 months is between 2700 and 3300.
Suppose the S&P 500 currently has a level of 875. The continuously compounded return on a...
Suppose the S&P 500 currently has a level of 875. The continuously compounded return on a 1-year T-bill is 4.25%. You wish to hedge an $800,000 stock portfolio that has a beta of 1.2 and a correlation of 1.0 with the S&P 500. (a) What is the 1-year futures price for the S&P 500 assuming no dividends? (b) How many S&P 500 futures contracts should you short to hedge your portfolio? What return do you expect on the hedged portfolio?...
Consider an equity index with a continuously compounded dividend yield that is known to vary throughout...
Consider an equity index with a continuously compounded dividend yield that is known to vary throughout the year: 4% per annum in February, May, August, and November, and 1% per annum during other months. The continuously compounded risk-free rate is fixed at 5% per annum. a) (5%) Suppose it is now 31 January and that the current index level is 1,000. Calculate the current forward price on the index for delivery on 31 December. b) (5%) Suppose that the index...
Currently the level of the S&P 500 Index is 1300, and the yield on the 90-day...
Currently the level of the S&P 500 Index is 1300, and the yield on the 90-day treasury bill is 2.75%. The following table lists the forecasts of an economist for the S&P 500 in the coming year. Economic Environment Probability of Occurance Expected return of the S&P Above Average 30% 22% Average 45% 8% Poor 25% -35% Calculate the expected return and standard deviation for the S&P 500. Construct the Security Market Line graph (from your findings) and show what...
Suppose you invest $15,000 in an S&P 500 Index fund (S&P fund) and $10,000 in a...
Suppose you invest $15,000 in an S&P 500 Index fund (S&P fund) and $10,000 in a total bond market fund (Bond fund). The expected returns of the S&P and Bond funds are 8% and 4%, respectively. The standard deviations of the S&P and Bond funds are 18% and 7% respectively. The correlation between the two funds is 0.40. The risk-free rate is 2%. What is the expected return on your portfolio? What is the standard deviation on your portfolio? What...
Suppose that: S&P 500 index is trading at 2000; index stocks do not pay any dividends;...
Suppose that: S&P 500 index is trading at 2000; index stocks do not pay any dividends; and you can borrow and lend at 5% per annum. You have an index portfolio worth $20 million. An index futures contract with a multiplier of 100 matures in a year – this means one futures contract represents an index basket of stocks with a market value of 100 times the index value. How will you fully hedge your portfolio for a one year...
A stock sells for $84 and pays a continuously compounded 3% dividend. The continuously compounded risk-free...
A stock sells for $84 and pays a continuously compounded 3% dividend. The continuously compounded risk-free rate is 5%. a. What is the price of a pre-paid forward contract for one share to be delivered six months (.5 year) from today? b. What is the price of a forward contract that expires six months from today? c.Describe the transactions you would undertake to use the stock and bonds (borrowing and lending) to construct a synthetic long forward contract for one...
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $3,350. a. If the one-year...
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $3,350. a. If the one-year T-bill rate is 4.6% and the expected dividend yield on the S&P 500 is 4.2%, what should the one-year maturity futures price be? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) b. What would the one-year maturity futures price be, if the T-bill rate is less than the dividend yield, for example, 3.2%? (Do not round intermediate calculations. Round your...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT