Question

In: Finance

Suppose the S&P 500 currently has a level of 875. The continuously compounded return on a...

Suppose the S&P 500 currently has a level of 875. The continuously compounded return on a 1-year T-bill is 4.25%. You wish to hedge an $800,000 stock portfolio that has a beta of 1.2 and a correlation of 1.0 with the S&P 500.

(a) What is the 1-year futures price for the S&P 500 assuming no dividends?

(b) How many S&P 500 futures contracts should you short to hedge your portfolio? What return do you expect on the hedged portfolio?

*YOU MUST ANSWER WITH DETAILED WORKING!!

Solutions

Expert Solution

Given in the question

Current level of S&P 500 index = 875

Risk free rate or Rf = 4.25% per ammum(Continuously compounded)

Value of the portfolio = $800000

Beta of the portfolio = 1.2

Correlation = 1 , means the portfolio moves in the direction of the Market moves.

(a)

F= Futures price

S= Sport price or current level of index

e=2.71828

r= rate of return or Rf

t = time

Hence One year Futures price of S&P 500 index=

=>One year Futures price of S&P 500 index = $913

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

(b)

No of index futures to be short = [(Value of portfolio*Beta of portfolio)] / value of one futues contract

=>No of index futures to be short =($800000*1.2)/$913 = 1051 contract

Current level of S&P index = 875

Expected one year level of S&P index = 913

Expected Market return = (913-875)/875 *100 = 4.34%

Hence Expected return on portfolio = Risk free return+ Beta*(Expected market return-Risk free return)

=>Expected return on portfolio= 4.25%+1.2*(4.34%-4.25%) = 4.358%


Related Solutions

Suppose today S&P 500 index is 1800 and the continuously compounded annual dividend yield on the...
Suppose today S&P 500 index is 1800 and the continuously compounded annual dividend yield on the index is 2%. Assume that it is possible to lend at 4 % and borrow at 7 %, annually continuously compounded. a) Above what futures price is there arbitrage? b) Below what futures price is there arbitrage? Please show the cash flows, which make each type of arbitrage and explain what you would do at each relevant date. Consider time to maturity of 6...
Suppose the S&P 500 currently has a level of $1,000. You wish to hedge a $5,000.000...
Suppose the S&P 500 currently has a level of $1,000. You wish to hedge a $5,000.000 portfolio that has a beta of 1.5 with the S&P 500. In order to hedge the portfolio, a 4-month futures contract is used over the next 3 months. The current price of the future contract is $1,010. The index also pays a dividend yield of 1% per annum, while the continuously compounded return on a 1-year T-bill is 4%. (a) How many S&P 500...
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1.0, has an expected return of 12%...
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1.0, has an expected return of 12% and T-bills provide a risk-free return of 3%. a. What would be the expected return and beta of portfolios constructed from these two assets with weights in the S&P 500 of (i) 0; (ii) .25; (iii) .50; (iv) .75; (v) 1.0? (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal...
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1.0, has an expected return of 11%...
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1.0, has an expected return of 11% and T-bills provide a risk-free return of 6%. a. What would be the expected return and beta of portfolios constructed from these two assets with weights in the S&P 500 of (i) 0; (ii) 0.25; (iii) 0.50; (iv) 0.75; (v) 1.0? (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Do not round intermediate calculations. Enter the value of Expected return...
Currently the level of the S&P 500 Index is 1300, and the yield on the 90-day...
Currently the level of the S&P 500 Index is 1300, and the yield on the 90-day treasury bill is 2.75%. The following table lists the forecasts of an economist for the S&P 500 in the coming year. Economic Environment Probability of Occurance Expected return of the S&P Above Average 30% 22% Average 45% 8% Poor 25% -35% Calculate the expected return and standard deviation for the S&P 500. Construct the Security Market Line graph (from your findings) and show what...
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $3,350. a. If the one-year...
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $3,350. a. If the one-year T-bill rate is 4.6% and the expected dividend yield on the S&P 500 is 4.2%, what should the one-year maturity futures price be? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) b. What would the one-year maturity futures price be, if the T-bill rate is less than the dividend yield, for example, 3.2%? (Do not round intermediate calculations. Round your...
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $2,050. If the one-year T-bill...
Suppose the value of the S&P 500 Stock Index is currently $2,050. If the one-year T-bill rate is 5.5% and the expected dividend yield on the S&P 500 is 5.0%. a. What should the one-year maturity futures price be? (Do not round intermediate calculations.) Futures price            $ b. What would the one-year maturity futures price be, if the T-bill rate is less than the dividend yield, for example, 4.0%? (Do not round intermediate calculations.) Futures price   
Let S = $52, s = 20%, and r = 7% (continuously compounded). The stock is...
Let S = $52, s = 20%, and r = 7% (continuously compounded). The stock is set to pay a single dividend of $1.10 nine months from today, with no further dividends expected this year. Use the Black-Scholes model (adjusted for the dividend) to compute the value of a one-year $50-strike European call option on the stock. Answer = $6.43 Please solve and show all work. Thanks
The S&P 500 index currently stands at 2,700 and has a volatility of 11%. The risk-free...
The S&P 500 index currently stands at 2,700 and has a volatility of 11%. The risk-free interest rate is 2% and the dividend yield on the index is 4%. a.) Use Black-Scholes to value a three-month European put option with a strike price of 2,500. b.) Use Black-Scholes to value a one-year European call option with a strike price of 3,000.
The continuously compounded annual return on a stock is normally distributed with a mean of 24%...
The continuously compounded annual return on a stock is normally distributed with a mean of 24% and standard deviation of 31%. With 95.45% confidence, we should expect its actual return in any particular year to be between which pair of values? a. −38.0% and 86.0% b.−28.0% and 86.0% c.−24.7% and 72.7% d.−12.5% and 62.5%
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT