In: Physics
A long solenoid has 110 turns/cm and carries current i. An electron moves within the solenoid in a circle of radius 2.50 cm perpendicular to the solenoid axis. The speed of the electron is 0.040 c (c = speed of light). Find the current i in the solenoid.
Given that the number of turns per unit length is n = N/L = 110turns /cm = 11000 turns /m
Radius is R = 2.5 cm = 2.5*10-2 m
speedof electron is v = 0.040c = 0.040*3*108m/s
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
If the electron moving in uniform magnetic field then
Bev = mv2 /R
B = mv / R*e
= (9.11*10-31 kg)(0.040*3*108 m/s ) /(2.5*10-2 m*1.602*10-19C)
= 2.73 *10-3 T
The magneticfield inside the solenoid is B = ?0*n*I
I= B / ?o*n
= 0.0027296 T / (4?*10-7 T.m /A * 11000 turns/m )
=0.1975 A