In: Chemistry
Calculate the number of pounds of CO2 released into the atmosphere when a 25.0-gallon tank of gasoline is burned in an automobile engine. Assume that gasoline is primarily octane, C8H18, and that the density of gasoline is 0.692 g·mL–1 (this assumption ignores additives). Also assume complete combustion.
Answer –
We are given, volume of gasoline = 25.0 gal
Density of gasoline = 0.692 g/mL
First we need to write the balanced combustion reaction of gasoline
2 C8H18 + 25 O2 ------> 16 CO2 +18 H2O
Now we need to calculate mass of gasoline (C8H18)
We are given density in g/mL and volume in gal, so we need to convert volume gal to mL
We know,
1 gal = 3785.4 ml
So, 25 gal = ?
= 94635.3 mL
Now we know formula for calculating the mass from density and volume
Mass = density * volume
= 0.692 g/mL * 94635.3 mL
= 65487.6 g
Now we need to calculate moles of C8H18
Moles of C8H18 = mass of C8H18 / molar mass of C8H18
= 65487.6 g / 114.23 g.mol-1
= 573.3 moles of C8H18
Now we need to calculate moles of CO2 from the moles of C8H18
From balanced equation –
2 moles of C8H18= 16 moles of CO2
So, 573.3 moles of C8H18 = ?
= 573.3 moles of C8H18 *16 moles of CO2 / 2 moles of C8H18
= 4586.4 moles of CO2
Now we need to calculate mass of CO2
Mass of CO2 = 4586.4 moles * 44 g.mol-1
= 2.018*105 g
Now we need to convert g to lb
We know,
1 g = 0.002205 lb
So, 2.018*105 g = ?
= 445 lb
445 pounds of CO2 released into the atmosphere when a 25.0-gallon tank of gasoline is burned in an automobile engine