In: Chemistry
Exercise 13.97
The kinetics of the following second-order reaction were studied
as a function of temperature:
C2H5Br(aq)+OH?(aq)?C2H5OH(l)+Br?(aq)
|
Temperature (?C) |
k (L/mol?s) |
|
25 |
8.81 |
We will use the relation,
ln(k1/k2) = -Ea/R (1/T1 - 1/T2)
a) First calculate the Ea for the reaction.
Lets consider the reading at 25 oC and 35 oC
T1 = 25 oC = 25 + 273 = 298 K
T2 = 35 oC = 35 + 273 = 308 K
k1 = 8.81 x 10^-5 L/mol.s
k2 = 0.000285 L/mol.s
R = gas constant = 8.314 J/mol.K
Ea = unknown
Feeding the values into the above equation we get,
ln(8.81 x 10^-5 / 0.000285 ) = -Ea/8.314 (1/298 - 1/308)
Solving for Ea,
Ea = 89.59 kJ/mol
b) Now let us calculate rate constant k at 15 oC = 288 K
Again taking reading at 25 oC and feeding the values we have,
ln(k/8.81 x 10^-5) = -89.59/8.314 (1/288 - 1/298)
Solving for k = 8.80 x 10^-5 L/mol.s
Therefore, rate constant at 15 oC = 8.80 x 10^-5 L/mol.s
b) First calculate rate constant k at 90 oC = 363 K
here, k1 is at 25 oC and k2 is at 90 oC
Again taking reading at 25 oC and feeding the values we have,
ln(8.81 x 10^-5/k) = -89.59/8.314 (1/288 - 1/363)
Solving for k = 8.87 x 10^-5 L/mol.s
Now the initial rate with given values,
[C2H5Br] = 0.155 M
[OH-] = 0.260 M
k = 8.87 x 10^-5 L/mol.s (calculated)
Feeding all the values we get,
rate = k[A][B]
rate = 8.87 x 10^-5 x 0.155 x 0.260
= 3.57 x 10^-6 L/mol.s
thus, the intial rate will be 3.57 x 10^-6 L/mol.s