In: Chemistry
1. The mole fraction of an aqueous solution of calcium sulfate is 0.225. Calculate the molarity (in mol/L) of the calcium sulfate solution, if the density of the solution is 1.05 g mL-1.
2. Determine the mole fraction of potassium acetate in a 7.19 M aqueous solution of potassium acetate. The density of the solution is 1.30 g mL-1.
1)density of the solution=1.05 g/ml
Molar mass=[CaSO4=40+32+4*16=136 g/mol]
Molar mass of H2O=2*1+16=18g/mol
X(CaSO4)=Xc=0.225(mole fraction)
Let nc=moles of calcium sulfate and nw=moles of water
Xc=nc/(nc+nw)……..by definition
1/Xc=(nc+nw)/nc
Or, 1/Xc=1+nw/nc
Or, 1/Xc- 1=nw/nc
Or,(1/0.225)-1=nw/nc
1/Xc=(nc+nw)/nc
Or, 1/Xc=1+nw/nc
Or, 1/Xc- 1=nw/nc
Or,(1/0.225)-1=nw/nc
Or,3.44=nw/nc
Or,nw/nc= (mass of w/molar mass of w)/ (mass of c/molar mass of c)
=(mass of w/mass of c)*Mc/Mw
=(mass of w/mass of c)*(136 g/mol/18g/mol)
=(mass of w/mass of c)*7.55
3.44= (mass of w/mass of c)*7.55
Or, 3.44/7.55= (mass of w/mass of c)
Or, 3.44/7.55= (mass of w/mass of c)
0.45+1=(mass of w/mass of c)+1
1.45=mass of w+mass of c/mass of c
1/1.45= mass of c/ (mass of C+mass of w)=mass of c /total mass=mass fraction of C
0.689=mass fraction of C
Mass fraction of C=0.689
Given mass in 1L of solution=1050g
Mass of C=0.689*1050g=723.45g
Moles of C=723.45g/molar mass==723.45g/136g/mol=5.32 moles/L=5.32M
2) molarity of potassium acetate =7.19 M =7.19mol/L
Mass of potassium acetate in 1L=7.19 moles*molar mass of potassium acetate
[CH3COOK=C2H3O2K=2*12+3*1+2*16+40=24+3+32+40=99 g/.mol]
Mass of potassium acetate in 1L=7.19 moles*99g/mol=711.81 g
density of the solution = 1.30 g mL-1
total mass in 1L solution=1300 g
mass of water=1300-711.81=588.19 g
moles of water=588.19g/18g/mol=32.68 moles
X(potassium acetate)=mole fraction=n(potassium acetate)/n(total)=7.19/(7.19+32.68)=7.19/39.87=0.18
X(potassium acetate)=mole fraction=0.18