In: Finance
Relevant cash flows—No terminal value Central Laundry and Cleaners is considering replacing an existing piece of machinery with a more sophisticated machine. The old machine was purchased 3 years ago at a cost of $46,800, and this amount was being depreciated under MACRS using a 5-year recovery period. The machine has 5 years of usable life remaining. The new machine that is being considered costs $75,900 and requires $3,600 in installation costs. The new machine would be depreciated under MACRS using a 5-year recovery period. The firm can currently sell the old machine for $55,900 without incurring any removal or cleanup costs. The firm is subject to a tax rate of 40%. The revenues and expenses (excluding depreciation and interest) associated with the new and the old machines for the next 5 years are given in the table
New machine |
Old machine |
||||
Year |
Revenue |
Expenses (excluding depreciation and interest) |
Revenue |
Expenses (excluding depreciation and interest) |
|
1 |
$749,600 |
$720,600 |
$674,700 |
$660,400 |
|
2 |
749,600 |
720,600 |
676,700 |
660,400 |
|
3 |
749,600 |
720,600 |
680,700 |
660,400 |
|
4 |
749,600 |
720,600 |
78,700 |
660,400 |
|
5 |
749,600 |
720,600 |
674,700 |
660,400 |
Rounded Depreciation Percentages by Recovery Year Using MACRS for First Four Property Classes |
||||
Percentage by recovery year* |
||||
Recovery year |
3 years |
5 years |
7 years |
10 years |
1 |
33% |
20% |
14% |
10% |
2 |
45% |
32% |
25% |
18% |
3 |
15% |
19% |
18% |
14% |
4 |
7% |
12% |
12% |
12% |
5 |
12% |
9% |
9% |
|
6 |
5% |
9% |
8% |
|
7 |
9% |
7% |
||
8 |
4% |
6% |
||
9 |
6% |
contains the applicable MACRS depreciation percentages.) Note: The new machine will have no terminal value at the end of 5 years.
a. Calculate the initial investment associated with replacement of the old machine by the new one.
b. Determine the incremental operating cash inflows associated with the proposed replacement. (Note: Be sure to consider the depreciation in year 6.)
c. Depict on a time line the relevant cash flows found in parts(a) and (b) associated with the proposed replacement decision.
a. Calculate the initial investment associated with replacement of the old machine by the new one.
Purchase cost of New Machine |
$75,900 |
|
Installation cost |
$3,600 |
|
Total cost of new machine 75900 + 3600 (outflow) |
($ 79500) |
|
Cash inflow from sale of old machine |
$55,900 |
|
Tax expe. On gain from old machine sale |
(16931) |
|
Net initial investment |
40531 |
Sale of old machine = 55900
Purchase cost =46800
Accumulated dep = 33228
Book value of old mechine = 46800-33228 = 13572
Taxable gain from = 55900 - 13572 = 42328
Tax on gain = 42328*40% = 16931
Depreciation schedule
Year and MACRS rate(for new) |
Y1 = 20% |
Y2= 32% |
Y3 = 19% |
Y4=12% |
Y5=12% |
Y6=5% |
New machine Cost = 79500 |
=79500*20% =15900 |
=25440 |
=15105 |
=9540 |
=9540 |
3975 |
Year and rate (old) (3 year already depreciated) =20%+32%+19% = 71% |
Year 4 12% |
Year 5 12% |
Year 6 5% |
|||
Old machine cost= 46800 Acc. Dep = 46800*71%=33228 |
46800*12% =5616 |
=5616 |
2340 |
|||
Incremental depreciation |
15900- 5616 = 10284 |
=19824 |
=12765 |
=9540 |
9540 |
=3975 |
Depreciation Tax shield = Incre. Dep * Tax rate(40%) |
10284*40% =4114 |
19824*40% =7930 |
12765*40% =5106 |
9540*40% =3816 |
9540*40% =3816 |
b. Determine the incremental operating cash inflows associated with the proposed replacement.
Incremental operating cash flow
Net increase
(decrease) in operating revenue
∓ Net
(increase) decrease in operating expenses, excluding
depreciation
= Net
incremental operating cash flow before
taxes
∓ Net
(increase) decrease in income taxes on operating cash
flow
= Net
incremental operating cash flow after
taxes
± Depreciation
tax shield: net increase (decrease) in depreciation expense
for
tax purposes ×
tax rate
= Incremental
net cash flow for the period
Year 1 |
Year |
Year 3 |
Year 4 |
Year 5 |
|
Net increase in operating revenue |
749600 - 674700 = 74900 |
749,600- 676,700 =72900 |
749,600- 680,700 =68900 |
749,600- 678700 =70900 |
749,600- 674700 =74900 |
- Net increase in operating expenses, excluding depreciation |
720,600- 660,400 =60200 |
720,600- 660,400 =60200 |
720,600- 660,400 =60200 |
720,600- 660,400 =60200 |
720,600- 660,400 =60200 |
= Net incremental operating cash flow before taxes |
=14700 |
=12700 |
=8700 |
=10700 |
=14700 |
- Net increase in income taxes on operating cash flow Tax =40% |
14700*40% =5880 |
=5080 |
3480 |
4280 |
5880 |
= Net incremental operating cash flow after taxes (excluding dep.) |
=8820 |
=7620 |
=5220 |
=6420 |
=8820 |
+ Depreciation tax shield: net increase in depreciation expense for tax purposes × tax rate(see above dep table) |
4114 |
7930 |
5106 |
3816 |
3816 |
= Incremental net operating cash flow for the period |
=12934 |
=15550 |
=10326 |
=10236 |
12636 |
+There is no terminal value for new machine, so we take = 0
The carrying value at end of year 5(6th year depr.) = 3975
No salvage value, so the full amt of $ 3975 is loss from disposal of asset
+Tax savings on loss from disposal of asset = 3975* 40% = 1590 (inflow)
= Final year’s incremental net cash flow = Incremental net operating cash flow for the period + Tax savings on loss from disposal of asset
= 12636 + 1590 = $ 14226
c. c. Depict on a time line the relevant cash flows found in parts(a) and (b) associated with the proposed replacement decision.