In: Accounting
Hyrkas Corporation's most recent balance sheet and income statement appear below:
| Balance Sheet | ||||||
| December 31, Year 2 and Year 1 | ||||||
| (in thousands of dollars) | ||||||
| Year 2 | Year 1 | |||||
| Assets | ||||||
| Current assets: | ||||||
| Cash | $ | 220 | $ | 330 | ||
| Accounts receivable, net | 360 | 380 | ||||
| Inventory | 330 | 300 | ||||
| Prepaid expenses | 20 | 20 | ||||
| Total current assets | 930 | 1,030 | ||||
| Plant and equipment, net | 1,180 | 1,300 | ||||
| Total assets | $ | 2,110 | $ | 2,330 | ||
| Liabilities and Stockholders' Equity | ||||||
| Current liabilities: | ||||||
| Accounts payable | $ | 300 | $ | 330 | ||
| Accrued liabilities | 50 | 50 | ||||
| Notes payable, short term | 40 | 40 | ||||
| Total current liabilities | 390 | 420 | ||||
| Bonds payable | 290 | 500 | ||||
| Total liabilities | 680 | 920 | ||||
| Stockholders’ equity: | ||||||
| Common stock, $2 par value | 200 | 200 | ||||
| Additional paid-in capital | 330 | 330 | ||||
| Retained earnings | 900 | 880 | ||||
| Total stockholders’ equity | 1,430 | 1,410 | ||||
| Total liabilities & stockholders’ equity | $ | 2,110 | $ | 2,330 | ||
| Income Statement | |||
| For the Year Ended December 31, Year 2 | |||
| (in thousands of dollars) | |||
| Sales (all on account) | $ | 1,560 | |
| Cost of goods sold | 990 | ||
| Gross margin | 570 | ||
| Selling and administrative expense | 475 | ||
| Net operating income | 95 | ||
| Interest expense | 20 | ||
| Net income before taxes | 75 | ||
| Income taxes (30%) | 23 | ||
| Net income | $ | 52 | |
Dividends on common stock during Year 2 totaled $32 thousand. The market price of common stock at the end of Year 2 was $14.00 per share.
Required:
Compute the following for Year 2:
Need these calculations please?
a. Gross margin percentage. (Round your answer to 1 decimal place.)
b. Earnings per share. (Round your answer to 2 decimal places.)
c. Price-earnings ratio. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.)
d. Dividend payout ratio. (Do not round intermediate calculations. Round your "Percentage" answer to 1 decimal place.)
e. Dividend yield ratio. (Round your "Percentage" answer to 2 decimal places.)
f. Return on total assets. (Do not round intermediate calculations. Round your "Percentage" answer to 2 decimal places.)
g. Return on equity. (Round your "Percentage" answer to 2 decimal places.)
h. Book value per share. (Round your answer to 2 decimal places.)
i. Working capital. (Input your answer in thousands of dollars.)
j. Current ratio. (Round your answer to 2 decimal places.)
k. Acid-test (quick) ratio. (Round your answer to 2 decimal places.)
l. Accounts receivable turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
m. Average collection period. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.)
n. Inventory turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
o. Average sale period. (Use 365 days in a year. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.)
p. Times interest earned ratio. (Round your answer to 2 decimal places.)
q. Debt-to-equity ratio. (Round your answer to 2 decimal places.)
| a. | Gross margin percentage=Gross margin/Sales=570/1560=0.3654=36.5% | ||||
| b. | Earnings per share=Net income/Number of common shares | ||||
| Number of common shares=Common stock/Par value=200000/2=100000 shares | |||||
| Earnings per share=52000/100000=$ 0.52 | |||||
| c. | Price-earnings ratio=Price per share/Earnings per share=14/0.52=26.9 | ||||
| d. | Dividend payout ratio=Dividend per share/Earnings per share | ||||
| Dividend per share=Dividend/Number of common shares=32000/100000=0.32 | |||||
| Dividend payout ratio=0.32/0.52=0.6154=61.5% | |||||
| e. | Dividend yield ratio=Dividend per share/Price per share=0.32/14=0.0229=2.29% | ||||
| f. | Return on total assets=Net income/Avergae total assets | ||||
| Average total assets=(Beg. Bal of total assets+End. Bal of total assets)/2=(2330+2110)/2=$ 2220 | |||||
| Return on total assets=52/2220=0.02342=2.34% | |||||
| g. | Return on equity=Net income/Average stockholde's equity | ||||
| Average stockholder's equity=(Beg. Bal of stockholder's equity+End. Bal of stockholder's equity)/2=(1410+1430)/2=$ 1420 | |||||
| Return on equity=52/1420=0.03662=3.66% | |||||
| h. | Book value per share=Total stockholder's equity/Number of common shares=1430000/100000=14.30 | ||||
| i. | Working capital=Current assets-Current liabilities=930-390=$ 540 | ||||
| j. | Current ratio=Current assets/Current liabilties=930/390=2.38 | ||||
| k. | Acid-test ratio=(Current assets-Inventory-Prepaid expenses)/Current liabilities=(930-330-20)/390=1.49 | ||||
| l. | Accounts receivable turnover=Net credit sales/Average accounts receivable | ||||
| Net credit sales=Sales=$ 1560 | (Since all sales are on account) | ||||
| Average accounts receivable=(Beginning accounts receivable+Ending accounts receivable)/2=(380+360)/2=$ 370 | |||||
| Accounts receivable turnover=1560/370=4.22 | |||||
| m. | Average collection period=365/Accounts receivable turnover=365/4.22=86.5 days | ||||
| n. | Inventory turnover=Cost of goods sold/Average inventory | ||||
| Average inventory=(Beginning inventory+Ending inventory)/2=(300+330)/2=$ 315 | |||||
| Inventory turnover=990/315=3.14 | |||||
| o. | Average sale period=365/Inventory turnover=365/3.14=116.2 days | ||||
| p. | Times interest earned ratio=Earnings before interest and taxes (EBIT)/Interest expense | ||||
| Here, EBIT=Net operating income=$ 95 | |||||
| Times interest earned ratio=95/20=4.75 | |||||
| q. | Debt to equity ratio=Debt/Stockholder's equity | ||||
| Here, Debt=Bonds payable=$ 290 | |||||
| Debt to equity ratio=290/1430=0.20 | |||||