Question

In: Economics

Given the inverse demand function of monopoly is: ?(?) = ??? − ? the cost ?...

Given the inverse demand function of monopoly is: ?(?) = ??? − ? the cost
? function of the monopoly is: ?(?) = ?? + ?? .


(i) Find the profit maximizing price and output level of monopoly and the amount of profit.
(ii) Now assume that the same inverse demand function and cost function are faced by a competitive market. Find the profit maximizing price and output level of competitive market and the amount of profit.
(iii) Calculate the consumer surplus, producer surplus and deadweight loss due to monopoly.
(iv) Assume that government imposes the monopoly a lump-sum tax of ? = $??? on total profit. How does the tax affect the profit of the monopoly?

Solutions

Expert Solution

i)

Demand function is given by

P=100-Q

Total Revenue=TR=P*Q=(100-Q)*Q=100Q-Q2

Marginal Revenue=MR=dTR/dQ=100-2Q

Cost function is given by

C=10+4Q

Marginal Cost=MC=dC/dQ=4

Set MR=MC for profit maximization

100-2Q=4

Q*=48

P*=100-Q=100-48=$52

Total Revenue=TR=P*Q=48*52=$2496

Total Cost=TC=10+4Q=10+4*48=$202

Optimal Profit=TR-TC=2496-202=$2294

ii)

In case of perfect competitive firm, Set MC=P for profit maximization

4=100-Q

Q*=96

P=MC=$4

Total Revenue=TR=P*Q=4*96=$384

Total Cost=TC=10+4Q=10+4*96=$394

Optimal Profit=TR-TC=384-394=-$10

iii)

Q P=100-Q MR=100-2Q MC
0 100 100 4
20 80 60 4
40 60 20 4
48 52 4 4
60 40 -20 4
80 20 -60 4
96 4 -92 4
100 0 -100 4

In case of Monopoly,

Consumer surplus is are below demand curve but above price line. So,

CS=1/2*(100-52)*48=$1152

Producer surplus is are above MC curve but below price line. So,

PS=(52-4)*48=$2304

Dead weight loss=1/2*(52-4)*(96-48)=$1152

iv)

Lump Sum Tax of $200 will increase the fixed cost. MC of firm remains unchanged. Hence optimal output and price remains unchanged. But, profit will decline by $200.


Related Solutions

A monopoly has an inverse demand function given by p = 120 - Q and a...
A monopoly has an inverse demand function given by p = 120 - Q and a constant marginal cost of 10. a) Graph the demand, marginal revenue, and marginal cost curves. b) Calculate the deadweight loss and indicate the area of the deadweight loss on the graph. c) If this monopolist were to practice perfect price discrimination, what would be the quantity produced? d) Calculate consumer surplus, producer surplus, and deadweight loss for this monopolist under perfect price discrimination.
The inverse demand function a monopoly faces is P = 100 − Q. The firm’s cost...
The inverse demand function a monopoly faces is P = 100 − Q. The firm’s cost curve isTC(Q) = 10 + 5Q.Suppose instead that the industry is perfectly competitive. The industry demand curve and firm cost function is same as given before. (j) (4 points) What is the level of output produced? Compare it to the output of single price monopoly. (k) (4 points) What is the equilibrium price for this industry? Compare it to the price charged of single...
Consider a monopoly with inverse demand function  p = 24 -  y and cost function  c( y) = 5...
Consider a monopoly with inverse demand function  p = 24 -  y and cost function  c( y) = 5 y 2 + 4: i) Find the profit maximizing output and price, and calculate the monopolist's profits. ii) Now consider the case in which the monopolist has now another plant with the cost structure  c 2( y 2) = 10 y 2. How much will the monopolist produce in each plant, what is the price, and the total profits of the monopoly? iii) Now suppose...
Consider a monopoly facing inverse demand function ?(?) = 12 − ?, where ? = ?1...
Consider a monopoly facing inverse demand function ?(?) = 12 − ?, where ? = ?1 + ?2 denotes the monopolist’s production across two plants, 1 and 2. Assume that total cost in plant 1 is given by ??1 (?1 ) = (5 + 4?1)?1, while that of plant 2 is ??2 (?2 ) = [5 + (4 + ?)?2]?2, where parameter ? ≥ 0 represents plant 2’s inefficiency to plant 1. When ? = 0, the total (and marginal)...
4. Assume a monopoly faces an inverse demand function of p = 150 - 3Q, and...
4. Assume a monopoly faces an inverse demand function of p = 150 - 3Q, and has a constant marginal and average cost of 30. a. If the monopolist can perfectly discriminate, what is its profit, consumer surplus and total surplus, and what is the deadweight loss of monopoly? b. If the firm is a single-price monopolist, what is its profit, consumer surplus and total surplus, and what is the deadweight loss of monopoly?
The inverse demand curve a monopoly faces is p = 100 - 2Q The​ firm's cost...
The inverse demand curve a monopoly faces is p = 100 - 2Q The​ firm's cost curve is C (Q) = 20 + 6Q What is the​ profit-maximizing solution? The profit-maximizing quantity is _______. (Round your answer to two decimal places.) The profit-maximizing price is $________. (Round your answer to two decimal places.) What is the firm's economic profit? The firm earns a profit of $________. (Round your answer to two decimal places.) How does your answer change if C(Q)...
A monopoly sells its good in the U.S. and Japanese markets. The American inverse demand function...
A monopoly sells its good in the U.S. and Japanese markets. The American inverse demand function is PA =60−QA, and the Japanese inverse demand function is PJ =80−2QJ, where both prices, PA and PJ, are measured in dollars. The firm’s total cost of production is TC=5+16Q in both countries. Assume that the firm can prevent resale in other countries. What price will it charge in the U.S.? ________ What is the optimal quantity in the U.S.? ________ What is the...
The inverse demand function for a product by a company that montizes the market is given...
The inverse demand function for a product by a company that montizes the market is given by v = 200 - 0.03m and supply is given by v = 0.05m a) Draw and calculate market balance (show price & quantity and a picture) b)The product damage to society is 70$ per unit. The government uses Pigovjan tax on the production of the company. Update the picture from a) in regards to the Pigovjan tax/1b.
Inverse demand function of a product by a company that montizes the market is given by...
Inverse demand function of a product by a company that montizes the market is given by v = 200 - 0.03m and supply is given by v = 0.05m 1a.. Draw and calculate market balance (show price & quantity and a picture) 1b..The product damage to society is 70$ per unit. The government uses Pigovjan tax on the production of the company. Update the picture from 1.a in regards to the Pigovjan tax/1b.
There are three consumers in the market for widgets. Their inverse demand function, given the prices...
There are three consumers in the market for widgets. Their inverse demand function, given the prices of the rest of goods and the consumers’ income, are ?1(?) = 10−?, ?2(?) = 10−2?, ?3(?) = 10−3?, Where ? represents number of widgets. Obtain the market demand function for widgets.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT