In: Operations Management
9. The price of an item depends on the order quantity:
(ignore this row) | |||
Less than 100 pounds | $ | 20 | per pound |
100 pounds to 999 pounds | $ | 19 | per pound |
1,000 pounds or more | $ | 18 | per pound |
It costs $40 to place each order. Annual demand is 3,000 units. Carrying cost is 25 percent of the material price.
What is the optimal order quantity, and what would be its annual total cost? Go to at least two decimal places for your intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.
Optimal order quantity | pounds | |
Total annual cost | (ignore this cell) |
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 1000
TOTAL COST FOR OPTIMAL QUANTITY = 56370
DEMAND = 3000
ORDERING COST = 40
HOLDING COST % = 25 %
EOQ = SQRT(2 * D * S / H), WHERE D = DEMAND, S = ORDERING COST, H = HOLDING COST
ANNUAL HOLDING COST = (Q* / 2) * H
ANNUAL ORDERING COST = (DEMAND / Q*) * S
ANNUAL PURCHASE COST = DEMAND * PER UNIT COST IN PARTICULAR PRICE BRACKET
TCI = AHC + AOC + APC
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 1000
TOTAL COST FOR OPTIMAL QUANTITY = 56370
# |
MINIMUM QUANTITY |
MAXIMUM QUANTITY |
UNIT COST |
ADJUSTED HOLDING COST |
Q |
Q* |
AHC |
AOC |
APC |
TCI |
1 |
0 |
99 |
20 |
5 |
219 |
99 |
(99 / 2) * 5 = 247.5 |
3000 / 99 * 40 = 1212.12 |
3000 * 20 = 60000 |
247.5 + 1212.12 + 60000 = 61460 |
2 |
100 |
999 |
19 |
4.75 |
225 |
225 |
(225 / 2) * 4.75 = 534.38 |
3000 / 225 * 40 = 533.33 |
3000 * 19 = 57000 |
534.38 + 533.33 + 57000 = 58068 |
3 |
1000 |
OR MORE |
18 |
4.5 |
231 |
1000 |
(1000 / 2) * 4.5 = 2250 |
3000 / 1000 * 40 = 120 |
3000 * 18 = 54000 |
2250 + 120 + 54000 = 56370 |
Do leave a like for the answer if you found it helpful.