In: Statistics and Probability
The U.S. Census Bureau announced that the mean sale price of new houses sold in 2011 was $267,900. Assume that the standard deviation of the prices is $90,000.
(a) If you select a random sample of n = 100, what is the probability that the sample mean will be less than $300,000?
(b) If you select a random sample of n = 100, what is the
probability that the sample mean will be between $275,000 and
$290,000?
(c) Between what two values symmetrically distributed around the
mean are 80% of the sample mean home prices, when n = 100?
Solution :
Given that ,
n = 100
a) P(
<300000 ) = P((
-
) /
< (300000 - 267900) /9000 )
= P(z < 3.57)
= 0.9998
probability = 0.9998
b)
= P[(275000 - 267900) /9000 < (
-
)
/
< ( 290000 - 267900) /9000 )]
= P( 0.79< Z < 2.46 )
= P(Z < 2.46 ) - P(Z < 0.79 )
= 0.9931 - 0.7852 = 0.2078
probability = 0.2078
c) 80%
z = -1.28
= z *
+
= -1.28 * 9000+267900 = 256380
z = 1.28
= z *
+
= 1.28 * 9000+267900 = 279420
Answer = Between two values is 256380 and 279420.